Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v raném vesmíru

Uznání: P.Rosati (ESO) et al.; X-Ray: CXC, NASA / Optical: ESO, VLT

Dlouho předtím, než středověcí alchymisté začali snít o transmutaci obyčejných kovů na zlato, hvězdné pece v této hmotné kupě galaxií katalogizované jako RDCS 1252.9-2927 - transformovaly lehké prvky na těžké. Na kompozitním snímku ve falešných barvách lze vidět v červených, žlutých a zelených barvách jednotlivé galaxie kupy na optických a blízkých infračervených vlnových délkách. Rentgenové údaje (fialové) odhalují horký plyn uvnitř kupy, obohacený těžkými prvky. Kupa galaxií, která přitahuje pozornost astronomů pracujících oběžnými rentgenovými dalekohledy Chandra a XMM-Newton a stejně tak i s Hubble Space Telescope a s pozemským VLT, leží skoro 9 miliard světelných let daleko ... a tak existuje v čase, kdy byl vesmír starý méně jak 5 miliard let. Změřená hmotnost více jak 200 triliónů Sluncí činí z této kupy galaxií nejhmotnější objekt vůbec kdy nalezený objekt v tak mladém vesmíru. Hojnost prvků v kupě souhlasí s představou, že nejtěžší prvky byly syntetizovány už brzy hmotnými hvězdami, ale současná teorie předpokládá, že tak hmotná kupa by měla být raném vesmíru vzácná.

Štítky: Rentgenové paprsky, Kupa galaxií, Kosmologie, Chemical evolution


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »