Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v raném vesmíru

Uznání: P.Rosati (ESO) et al.; X-Ray: CXC, NASA / Optical: ESO, VLT

Dlouho předtím, než středověcí alchymisté začali snít o transmutaci obyčejných kovů na zlato, hvězdné pece v této hmotné kupě galaxií katalogizované jako RDCS 1252.9-2927 - transformovaly lehké prvky na těžké. Na kompozitním snímku ve falešných barvách lze vidět v červených, žlutých a zelených barvách jednotlivé galaxie kupy na optických a blízkých infračervených vlnových délkách. Rentgenové údaje (fialové) odhalují horký plyn uvnitř kupy, obohacený těžkými prvky. Kupa galaxií, která přitahuje pozornost astronomů pracujících oběžnými rentgenovými dalekohledy Chandra a XMM-Newton a stejně tak i s Hubble Space Telescope a s pozemským VLT, leží skoro 9 miliard světelných let daleko ... a tak existuje v čase, kdy byl vesmír starý méně jak 5 miliard let. Změřená hmotnost více jak 200 triliónů Sluncí činí z této kupy galaxií nejhmotnější objekt vůbec kdy nalezený objekt v tak mladém vesmíru. Hojnost prvků v kupě souhlasí s představou, že nejtěžší prvky byly syntetizovány už brzy hmotnými hvězdami, ale současná teorie předpokládá, že tak hmotná kupa by měla být raném vesmíru vzácná.

Štítky: Rentgenové paprsky, Kupa galaxií, Kosmologie, Chemical evolution


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »