Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v raném vesmíru

Uznání: P.Rosati (ESO) et al.; X-Ray: CXC, NASA / Optical: ESO, VLT

Dlouho předtím, než středověcí alchymisté začali snít o transmutaci obyčejných kovů na zlato, hvězdné pece v této hmotné kupě galaxií katalogizované jako RDCS 1252.9-2927 - transformovaly lehké prvky na těžké. Na kompozitním snímku ve falešných barvách lze vidět v červených, žlutých a zelených barvách jednotlivé galaxie kupy na optických a blízkých infračervených vlnových délkách. Rentgenové údaje (fialové) odhalují horký plyn uvnitř kupy, obohacený těžkými prvky. Kupa galaxií, která přitahuje pozornost astronomů pracujících oběžnými rentgenovými dalekohledy Chandra a XMM-Newton a stejně tak i s Hubble Space Telescope a s pozemským VLT, leží skoro 9 miliard světelných let daleko ... a tak existuje v čase, kdy byl vesmír starý méně jak 5 miliard let. Změřená hmotnost více jak 200 triliónů Sluncí činí z této kupy galaxií nejhmotnější objekt vůbec kdy nalezený objekt v tak mladém vesmíru. Hojnost prvků v kupě souhlasí s představou, že nejtěžší prvky byly syntetizovány už brzy hmotnými hvězdami, ale současná teorie předpokládá, že tak hmotná kupa by měla být raném vesmíru vzácná.

Štítky: Rentgenové paprsky, Kupa galaxií, Kosmologie, Chemical evolution


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »