Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvěsti podivného vesmíru

Credit: Adam G. Riess (STScI) et al., NASA

Ještě před několika lety, kdy byli redaktoři APODu studenty, všudypřítomná temná energie vesmíru nebyla vůbec seriózně diskutována. Samozřejmě, dnes se zdá, že tato podivná energie dominuje vesmíru (stejně jako přednáškám o kosmologii) a poskytuje odpudivou sílu urychlující rozpínání vesmíru na velkých škálách. Ve skutečnosti, nedávná měření jasnosti vzdálených a tudíž dávných hvězdných explozí supernov naznačují, že expanze vesmíru se opravdu začala zrychlovat před čtyřmi až šesti miliardami let, kdy odpudivá síla temné energie začala na kosmických vzdálenostech překonávat přitažlivou sílu gravitace. Snímky z Hubble Space telescope nahoře ukazují vzorek supernov, vzdálených miliardy světelných roků společně s jejich mateřskými galaxiemi před (nahoře) a po (dole) explozi. Hubble měřící supernovy rovněž naznačil, že odpudivá síla temné energie je konstantní v kosmickém čase a tak může být v souladu s původní Einsteinovou teorií gravitace. Pokud by se ve skutečnosti měnila s časem, vesmír by mohl i tak skončit Velkým křupnutím či Velkým roztržením ... ale ne v nejbližších 30 miliardách let.

Štítky: Supernova, Kosmologie, Dark energy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »