Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvěsti podivného vesmíru

Credit: Adam G. Riess (STScI) et al., NASA

Ještě před několika lety, kdy byli redaktoři APODu studenty, všudypřítomná temná energie vesmíru nebyla vůbec seriózně diskutována. Samozřejmě, dnes se zdá, že tato podivná energie dominuje vesmíru (stejně jako přednáškám o kosmologii) a poskytuje odpudivou sílu urychlující rozpínání vesmíru na velkých škálách. Ve skutečnosti, nedávná měření jasnosti vzdálených a tudíž dávných hvězdných explozí supernov naznačují, že expanze vesmíru se opravdu začala zrychlovat před čtyřmi až šesti miliardami let, kdy odpudivá síla temné energie začala na kosmických vzdálenostech překonávat přitažlivou sílu gravitace. Snímky z Hubble Space telescope nahoře ukazují vzorek supernov, vzdálených miliardy světelných roků společně s jejich mateřskými galaxiemi před (nahoře) a po (dole) explozi. Hubble měřící supernovy rovněž naznačil, že odpudivá síla temné energie je konstantní v kosmickém čase a tak může být v souladu s původní Einsteinovou teorií gravitace. Pokud by se ve skutečnosti měnila s časem, vesmír by mohl i tak skončit Velkým křupnutím či Velkým roztržením ... ale ne v nejbližších 30 miliardách let.

Štítky: Supernova, Kosmologie, Dark energy


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »