Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvěsti podivného vesmíru

Credit: Adam G. Riess (STScI) et al., NASA

Ještě před několika lety, kdy byli redaktoři APODu studenty, všudypřítomná temná energie vesmíru nebyla vůbec seriózně diskutována. Samozřejmě, dnes se zdá, že tato podivná energie dominuje vesmíru (stejně jako přednáškám o kosmologii) a poskytuje odpudivou sílu urychlující rozpínání vesmíru na velkých škálách. Ve skutečnosti, nedávná měření jasnosti vzdálených a tudíž dávných hvězdných explozí supernov naznačují, že expanze vesmíru se opravdu začala zrychlovat před čtyřmi až šesti miliardami let, kdy odpudivá síla temné energie začala na kosmických vzdálenostech překonávat přitažlivou sílu gravitace. Snímky z Hubble Space telescope nahoře ukazují vzorek supernov, vzdálených miliardy světelných roků společně s jejich mateřskými galaxiemi před (nahoře) a po (dole) explozi. Hubble měřící supernovy rovněž naznačil, že odpudivá síla temné energie je konstantní v kosmickém čase a tak může být v souladu s původní Einsteinovou teorií gravitace. Pokud by se ve skutečnosti měnila s časem, vesmír by mohl i tak skončit Velkým křupnutím či Velkým roztržením ... ale ne v nejbližších 30 miliardách let.

Štítky: Supernova, Kosmologie, Dark energy


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »