Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur po stopách západu

Uznání a copyright: Doug Zubenel

Na tomto barvitém pohledu na západní oblohu po západu slunce minulou středu je vidět tenký srpeček Měsíce. Pokud Měsíc jeví fázi srpku, tak pochopitelně nikdy nemůže být na obloze daleko od Slunce. Na pozemské obloze je vždycky blízko Slunci také nejvnitřnější planeta Merkur, která je zde vidět od středu vpravo dole proti oranžové záři podél obzoru. Vzhledem k ohromujícímu jasu Slunce je Merkur obvykle obtížné spatřit, ale jak se tato malá planeta v nadcházejících dnech bude od Slunce vzdalovat na východ, tak ji bude po západu lépe vidět. Dobrý výhled bude mít 14. ledna při svém prvním průletu kolem Merkuru i kosmická sonda NASA MESSENGER.

Štítky: Merkur, Crescent moon


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »