Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur po stopách západu

Uznání a copyright: Doug Zubenel

Na tomto barvitém pohledu na západní oblohu po západu slunce minulou středu je vidět tenký srpeček Měsíce. Pokud Měsíc jeví fázi srpku, tak pochopitelně nikdy nemůže být na obloze daleko od Slunce. Na pozemské obloze je vždycky blízko Slunci také nejvnitřnější planeta Merkur, která je zde vidět od středu vpravo dole proti oranžové záři podél obzoru. Vzhledem k ohromujícímu jasu Slunce je Merkur obvykle obtížné spatřit, ale jak se tato malá planeta v nadcházejících dnech bude od Slunce vzdalovat na východ, tak ji bude po západu lépe vidět. Dobrý výhled bude mít 14. ledna při svém prvním průletu kolem Merkuru i kosmická sonda NASA MESSENGER.

Štítky: Merkur, Crescent moon


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »