Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur po stopách západu

Uznání a copyright: Doug Zubenel

Na tomto barvitém pohledu na západní oblohu po západu slunce minulou středu je vidět tenký srpeček Měsíce. Pokud Měsíc jeví fázi srpku, tak pochopitelně nikdy nemůže být na obloze daleko od Slunce. Na pozemské obloze je vždycky blízko Slunci také nejvnitřnější planeta Merkur, která je zde vidět od středu vpravo dole proti oranžové záři podél obzoru. Vzhledem k ohromujícímu jasu Slunce je Merkur obvykle obtížné spatřit, ale jak se tato malá planeta v nadcházejících dnech bude od Slunce vzdalovat na východ, tak ji bude po západu lépe vidět. Dobrý výhled bude mít 14. ledna při svém prvním průletu kolem Merkuru i kosmická sonda NASA MESSENGER.

Štítky: Merkur, Crescent moon


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v Plejádách

Další informace »