Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hurikán Ivan z kosmické stanice

Uznání: Expedition 9 Crew, International Space Station, NASA

Ničivá síla hurikánu Ivan poškodila na Grenadě devadesát procent domů. Na svém vrcholu byl Ivan hurikánem 5. kategorie, byl tedy v nejsilnější kategorii podle Saffir-Simpsonovy stupnice a vyvolal větry, jejich rychlost přesahovala i 200 kilometrů za hodinu. Ivan byl v roce 2004 největším hurikánem, který zasáhl Spojené Státy a doposud byl desátým nejsilnějším zaznamenaným hurikánem. Jak se točil nad Atlantickým oceánem, tak obrovské oko hurikánu Ivan shora vyfotografovala Mezinárodní kosmická stanice. Jméno Ivan už Světová meteorologická organizace nebude pro Atlantický oceán používat.

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Hurricane Ivan


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »