Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kukla z CFHT

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Jak vznikly barvy v mlhovině Kukla? Mlhovina Kukla, katalogizovaná jako IC 5146, je velmi krásná mlhovina, která se nachází asi 4000 světelných let daleko v souhvězdí Labutě (Cygnus). Uvnitř mlhoviny Kukla nyní vzniká otevřená hvězdokupa. Podobně jako jiné hvězdné porodnice, tak má i mlhovina Kukla současně jasnou červenou emisní mlhovinu, modré reflekční mlhoviny a tmavěčervené absorpční mlhoviny. Tyto tři procesy na základě různých poměrů ve směsi vytvořily paletu barev na snímku nahoře, který nedávno pořídil kanadsko-francouzsko-havajský dalekohed (CFHT) na Havaji v USA. Na základě nedávných měření se spekuluje, že ta hmotná hvězda vlevo na obrázku nahoře otevřela v existujícím molekulárním mraku díru, kterou teče většina materiálu. Stejná hvězda, která vznikla asi před 100 000 lety, je nyní zdrojem energie většiny emitovaného a odráženého světla mlhoviny.

Štítky: Emisní mlhovina, IC 5146, Cocoon Nebula


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

mobilovka byla o pár minut dříve možná barevnější ale dám tuto ze stativu 26.02. 2026 18:53 dosahovalo přibližně k Betelgeuse

Další informace »