Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kukla z CFHT

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Jak vznikly barvy v mlhovině Kukla? Mlhovina Kukla, katalogizovaná jako IC 5146, je velmi krásná mlhovina, která se nachází asi 4000 světelných let daleko v souhvězdí Labutě (Cygnus). Uvnitř mlhoviny Kukla nyní vzniká otevřená hvězdokupa. Podobně jako jiné hvězdné porodnice, tak má i mlhovina Kukla současně jasnou červenou emisní mlhovinu, modré reflekční mlhoviny a tmavěčervené absorpční mlhoviny. Tyto tři procesy na základě různých poměrů ve směsi vytvořily paletu barev na snímku nahoře, který nedávno pořídil kanadsko-francouzsko-havajský dalekohed (CFHT) na Havaji v USA. Na základě nedávných měření se spekuluje, že ta hmotná hvězda vlevo na obrázku nahoře otevřela v existujícím molekulárním mraku díru, kterou teče většina materiálu. Stejná hvězda, která vznikla asi před 100 000 lety, je nyní zdrojem energie většiny emitovaného a odráženého světla mlhoviny.

Štítky: Emisní mlhovina, IC 5146, Cocoon Nebula


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »