Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytky dvojité supernovy DEM L316

Uznání a copyright: Gemini Observatory, GMOS-South, NSF

Mají obálky těchto dvou supernov společný původ? Pro zodpovězení této otázky byl na tento neobvyklý, velký mrak s dvěma laloky zvaný DEM L316 zaměřen z vrcholu hory v Chile 8 metrový dalekohled Gemini. Výsledný snímek s vynikajícími podrobnostmi je vidět nahoře. Podrobná prohlídka snímku i údaje pořízené družicovou rentgenovou observatoří Chandra ukazují, jak moc se oba zbytky supernov od sebe liší. Ta menší obálka vypadá jako výsledek supernovy typu Ia, kde vybuchnul bílý trpaslík, zatímco větší obálka vypadá jako výsledek supernovy typu II, kde vybuchla hmotná normální hvězda. Jelikož se oba typy hvězd vyvíjejí v tak odlišných časových měřítcích, tak nejspíše nevznikly spolu a nejspíše spolu fyzicky nesouvisí. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný důkaz, že by obě obálky byly ve srážce, tak se předpokládá, že se jedná o náhodnou projekci obou obálek. DEM L316 se nachází asi 160 000 světelných let daleko v sousední galaxii Velký Magellanův mrak (LMC - Large Magellanic Cloud), má asi 140 světelných let a je vidět v souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, Dem L316, Supernovas


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »