Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytky dvojité supernovy DEM L316

Uznání a copyright: Gemini Observatory, GMOS-South, NSF

Mají obálky těchto dvou supernov společný původ? Pro zodpovězení této otázky byl na tento neobvyklý, velký mrak s dvěma laloky zvaný DEM L316 zaměřen z vrcholu hory v Chile 8 metrový dalekohled Gemini. Výsledný snímek s vynikajícími podrobnostmi je vidět nahoře. Podrobná prohlídka snímku i údaje pořízené družicovou rentgenovou observatoří Chandra ukazují, jak moc se oba zbytky supernov od sebe liší. Ta menší obálka vypadá jako výsledek supernovy typu Ia, kde vybuchnul bílý trpaslík, zatímco větší obálka vypadá jako výsledek supernovy typu II, kde vybuchla hmotná normální hvězda. Jelikož se oba typy hvězd vyvíjejí v tak odlišných časových měřítcích, tak nejspíše nevznikly spolu a nejspíše spolu fyzicky nesouvisí. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný důkaz, že by obě obálky byly ve srážce, tak se předpokládá, že se jedná o náhodnou projekci obou obálek. DEM L316 se nachází asi 160 000 světelných let daleko v sousední galaxii Velký Magellanův mrak (LMC - Large Magellanic Cloud), má asi 140 světelných let a je vidět v souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, Dem L316, Supernovas


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »