Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SN 1006: Zbytek po supernově rentgenově

Uznání: J. Hughes (Rutgers) et al., CXC, NASA

Tento velký nadýchaný balón byla kdysi hvězda. Před tisíci lety, v roce 1006, byla na obloze pozorována nová hvězda, o které dnes víme, že ve skutečnosti šlo o výbuch již existující hvězdy. Výsledný rozpínající se plyn ze supernovy je dalekohledy viditelný ještě i dnes, pokračuje v expanzi a nyní měří přes 70 světelných let. SN 1006 září každým typem světla. Snímek SN 1006 nahoře v rentgenovém světle pořídila družicová observatoř Chandra. Ani dnes není ještě všemu o SN 1006 rozumět, například proč jsou rázy částic, které vytvářejí jasná modrá vlákna, vidět jen v některých místech. O SN 1006 se předpokládá, že byla kdysi bílým trpaslíkem, který vybuchnul, když na něj přitekl plyn z doprovodné složky binární hvězdy, která překročila Chandrasekharovu mez. Hvězdy v popředí, které jsou zde vidět, nemají se supernovou nic společného.

Štítky: Měsíce, Pluto, HST


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »