Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SN 1006: Zbytek po supernově rentgenově

Uznání: J. Hughes (Rutgers) et al., CXC, NASA

Tento velký nadýchaný balón byla kdysi hvězda. Před tisíci lety, v roce 1006, byla na obloze pozorována nová hvězda, o které dnes víme, že ve skutečnosti šlo o výbuch již existující hvězdy. Výsledný rozpínající se plyn ze supernovy je dalekohledy viditelný ještě i dnes, pokračuje v expanzi a nyní měří přes 70 světelných let. SN 1006 září každým typem světla. Snímek SN 1006 nahoře v rentgenovém světle pořídila družicová observatoř Chandra. Ani dnes není ještě všemu o SN 1006 rozumět, například proč jsou rázy částic, které vytvářejí jasná modrá vlákna, vidět jen v některých místech. O SN 1006 se předpokládá, že byla kdysi bílým trpaslíkem, který vybuchnul, když na něj přitekl plyn z doprovodné složky binární hvězdy, která překročila Chandrasekharovu mez. Hvězdy v popředí, které jsou zde vidět, nemají se supernovou nic společného.

Štítky: Měsíce, Pluto, HST


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Venuše a Jupitera 7.6.2026

Tato je pořízena 7.6. den před max.přiblížením

Další informace »