Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SN 1006: Zbytek po supernově rentgenově

Uznání: J. Hughes (Rutgers) et al., CXC, NASA

Tento velký nadýchaný balón byla kdysi hvězda. Před tisíci lety, v roce 1006, byla na obloze pozorována nová hvězda, o které dnes víme, že ve skutečnosti šlo o výbuch již existující hvězdy. Výsledný rozpínající se plyn ze supernovy je dalekohledy viditelný ještě i dnes, pokračuje v expanzi a nyní měří přes 70 světelných let. SN 1006 září každým typem světla. Snímek SN 1006 nahoře v rentgenovém světle pořídila družicová observatoř Chandra. Ani dnes není ještě všemu o SN 1006 rozumět, například proč jsou rázy částic, které vytvářejí jasná modrá vlákna, vidět jen v některých místech. O SN 1006 se předpokládá, že byla kdysi bílým trpaslíkem, který vybuchnul, když na něj přitekl plyn z doprovodné složky binární hvězdy, která překročila Chandrasekharovu mez. Hvězdy v popředí, které jsou zde vidět, nemají se supernovou nic společného.

Štítky: Měsíce, Pluto, HST


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »