Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MESSENGER u Merkuru

Uznání: MESSENGER Teams, JHU APL, NASA

Kosmická sonda MESSENGER se před dvěma dny stala teprve druhou sondou v historii, která proletěla kolem Merkuru. Ke Slunci nejbližší planetu naposledy před 35 lety navštívila sonda Mariner 10. Sonda Mariner 10 ovšem nemohla vyfotografovat celý povrch Merkuru a tak snímky, které odeslala zpátky, vyvolaly mnoho otázek. O planetě Merkur toho tudíž zůstává hodně neznámého. Průlet MESSENGERu tento týden byl prvním ze tří průletů. V příštích letech MESSENGER kolem Merkuru proletí ještě dvakrát a konečně v roce 2011 vstoupí na oběžnou dráhu, nyní se pohyboval ještě příliš rychle, než aby se mohl stát družicí Merkuru. Tento snímek pořídila sonda MESSENGER před dvěma dny při přibližování k Merkuru. Očekává se, že v několika následujících dnech přijdou další podrobné snímky Merkuru. MESSENGERem pořízené údaje pomohou lépe porozumět tomu, jak se formoval povrch Merkuru a proč je Merkur tak hustý.
Poznámka: Dnešní snímek APOD byl aktualizován. Poslední snímky ze sondy MESSENGER jsou zde.

Štítky: Merkur, Messenger, Flyby


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Foceno v pondělí‎ ‎13‎. ‎srpna‎ ‎2018 0:53,15 s f/3,5 18 mm, ISO 12800

Další informace »