Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MESSENGER u Merkuru

Uznání: MESSENGER Teams, JHU APL, NASA

Kosmická sonda MESSENGER se před dvěma dny stala teprve druhou sondou v historii, která proletěla kolem Merkuru. Ke Slunci nejbližší planetu naposledy před 35 lety navštívila sonda Mariner 10. Sonda Mariner 10 ovšem nemohla vyfotografovat celý povrch Merkuru a tak snímky, které odeslala zpátky, vyvolaly mnoho otázek. O planetě Merkur toho tudíž zůstává hodně neznámého. Průlet MESSENGERu tento týden byl prvním ze tří průletů. V příštích letech MESSENGER kolem Merkuru proletí ještě dvakrát a konečně v roce 2011 vstoupí na oběžnou dráhu, nyní se pohyboval ještě příliš rychle, než aby se mohl stát družicí Merkuru. Tento snímek pořídila sonda MESSENGER před dvěma dny při přibližování k Merkuru. Očekává se, že v několika následujících dnech přijdou další podrobné snímky Merkuru. MESSENGERem pořízené údaje pomohou lépe porozumět tomu, jak se formoval povrch Merkuru a proč je Merkur tak hustý.
Poznámka: Dnešní snímek APOD byl aktualizován. Poslední snímky ze sondy MESSENGER jsou zde.

Štítky: Merkur, Messenger, Flyby


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »