Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MESSENGER u Merkuru

Uznání: MESSENGER Teams, JHU APL, NASA

Kosmická sonda MESSENGER se před dvěma dny stala teprve druhou sondou v historii, která proletěla kolem Merkuru. Ke Slunci nejbližší planetu naposledy před 35 lety navštívila sonda Mariner 10. Sonda Mariner 10 ovšem nemohla vyfotografovat celý povrch Merkuru a tak snímky, které odeslala zpátky, vyvolaly mnoho otázek. O planetě Merkur toho tudíž zůstává hodně neznámého. Průlet MESSENGERu tento týden byl prvním ze tří průletů. V příštích letech MESSENGER kolem Merkuru proletí ještě dvakrát a konečně v roce 2011 vstoupí na oběžnou dráhu, nyní se pohyboval ještě příliš rychle, než aby se mohl stát družicí Merkuru. Tento snímek pořídila sonda MESSENGER před dvěma dny při přibližování k Merkuru. Očekává se, že v několika následujících dnech přijdou další podrobné snímky Merkuru. MESSENGERem pořízené údaje pomohou lépe porozumět tomu, jak se formoval povrch Merkuru a proč je Merkur tak hustý.
Poznámka: Dnešní snímek APOD byl aktualizován. Poslední snímky ze sondy MESSENGER jsou zde.

Štítky: Merkur, Messenger, Flyby


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »