Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Thorova smaragdová přilba

Uznání a copyright: Robert Gendler

Toto kosmické mračno ve tvaru přilby s křidélky se nazývá Thorova přilba. Thorova přilba měří napříč 30 světelných let a tak má pro norského boha dostatečně heroické rozměry. Přilba je ve skutečnosti spíše mezihvězdná bublina rozfouknutá rychlým větrem z jasné hmotné hvězdy ve středu bubliny, který vymetá okolní molekulární mračno. Centrální hvězda, též známá jako Wolf-Rayetova hvězda, je extrémně horký obr v krátké vývojové etapě před-supernovy. Mlhovina je katalogizována jako NGC 2359 a nachází se asi 15 000 světelných let daleko v souhvězdí Velký pes (Canis Major). Tento ostrý snímek zachycuje výrazné podrobnosti vláknitých struktur mlhoviny a také zachycuje skoro smaragdovou barvu silné emise atomů kyslíku v zářivém plynu.

Štítky: Supernova, Wolf rayet star, Ngc2359, Thor's helmet, Oiii emission


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »