Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Thorova smaragdová přilba

Uznání a copyright: Robert Gendler

Toto kosmické mračno ve tvaru přilby s křidélky se nazývá Thorova přilba. Thorova přilba měří napříč 30 světelných let a tak má pro norského boha dostatečně heroické rozměry. Přilba je ve skutečnosti spíše mezihvězdná bublina rozfouknutá rychlým větrem z jasné hmotné hvězdy ve středu bubliny, který vymetá okolní molekulární mračno. Centrální hvězda, též známá jako Wolf-Rayetova hvězda, je extrémně horký obr v krátké vývojové etapě před-supernovy. Mlhovina je katalogizována jako NGC 2359 a nachází se asi 15 000 světelných let daleko v souhvězdí Velký pes (Canis Major). Tento ostrý snímek zachycuje výrazné podrobnosti vláknitých struktur mlhoviny a také zachycuje skoro smaragdovou barvu silné emise atomů kyslíku v zářivém plynu.

Štítky: Supernova, Wolf rayet star, Ngc2359, Thor's helmet, Oiii emission


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »