Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Thorova smaragdová přilba

Uznání a copyright: Robert Gendler

Toto kosmické mračno ve tvaru přilby s křidélky se nazývá Thorova přilba. Thorova přilba měří napříč 30 světelných let a tak má pro norského boha dostatečně heroické rozměry. Přilba je ve skutečnosti spíše mezihvězdná bublina rozfouknutá rychlým větrem z jasné hmotné hvězdy ve středu bubliny, který vymetá okolní molekulární mračno. Centrální hvězda, též známá jako Wolf-Rayetova hvězda, je extrémně horký obr v krátké vývojové etapě před-supernovy. Mlhovina je katalogizována jako NGC 2359 a nachází se asi 15 000 světelných let daleko v souhvězdí Velký pes (Canis Major). Tento ostrý snímek zachycuje výrazné podrobnosti vláknitých struktur mlhoviny a také zachycuje skoro smaragdovou barvu silné emise atomů kyslíku v zářivém plynu.

Štítky: Supernova, Wolf rayet star, Ngc2359, Thor's helmet, Oiii emission


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2017 K2 PnaStarrs

Kométa je na snímku vľavo dole, vpravo hore je hviezda Cebalrai z Hadonosa.

Další informace »