Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obraz slunečního zatmění z let 1700

Uznání obrazu: Cosmas Damian Asam; Digital Image Copyright: Jay Pasachoff

Je tento obraz prvním realistickým vyobrazením úplného zamění Slunce? Někteří historikové věří, že ano. Obraz nahoře byl dokončen v roce 1735 malířem a architektem Cosmasem Damianem Asamem, který byl v Německu slavným počátkem 18. století. Zřetelně namalováno není jen sluneční zatmění, ale také sluneční korona a jev diamantového prstence, který je vidět, když sluneční světlo proudí pouze mezi horami na Měsíci. Člověk, který zatmění pozoruje, je sv. Benedikt. Roberta Olson a Jay Pasachoff vytvořili hypotézu, že Asam samotný viděl jedno nebo i všechna úplná sluneční zatmění v květnu 1706, 1724 a 1733. Hodně skutečností o našem astronomickém vesmíru, které dnes považujeme za samozřejmé, jsou známy, nebo byly přesně zaznamenány, teprve v průběhu posledního tisíciletí. Asamův obraz visí v Weltenburg Abbey v Bavorsku v Německu.
Oprava: Na překlep v letopočtu upozornili Jaroslav Zastoupil, Jaroslav Soumar, Vlastimil Malý a Ivan Růžička.

Štítky: Total solar eclipse, 1700s


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »