Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obraz slunečního zatmění z let 1700

Uznání obrazu: Cosmas Damian Asam; Digital Image Copyright: Jay Pasachoff

Je tento obraz prvním realistickým vyobrazením úplného zamění Slunce? Někteří historikové věří, že ano. Obraz nahoře byl dokončen v roce 1735 malířem a architektem Cosmasem Damianem Asamem, který byl v Německu slavným počátkem 18. století. Zřetelně namalováno není jen sluneční zatmění, ale také sluneční korona a jev diamantového prstence, který je vidět, když sluneční světlo proudí pouze mezi horami na Měsíci. Člověk, který zatmění pozoruje, je sv. Benedikt. Roberta Olson a Jay Pasachoff vytvořili hypotézu, že Asam samotný viděl jedno nebo i všechna úplná sluneční zatmění v květnu 1706, 1724 a 1733. Hodně skutečností o našem astronomickém vesmíru, které dnes považujeme za samozřejmé, jsou známy, nebo byly přesně zaznamenány, teprve v průběhu posledního tisíciletí. Asamův obraz visí v Weltenburg Abbey v Bavorsku v Německu.
Oprava: Na překlep v letopočtu upozornili Jaroslav Zastoupil, Jaroslav Soumar, Vlastimil Malý a Ivan Růžička.

Štítky: Total solar eclipse, 1700s


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »