Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Západního údolí z vozítka Spirit na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Jak odsud Mars opravdu vypadá? Minulé září, ještě před slézáním rozeklaného a klouzavého terénu do místa přezimování se vozítko Spirit vyšplhalo na malou plošinu zvanou Home Plate a zachytilo tuto nádhernou vyhlídku na obrazu nahoře. Část podivně ploché Home Plate je vidět jako světle zbarvenou krajinu v popředí panorámatu. Na snímku je vlevo asi v osmikilometrové vzdálenosti vidět kopec Grissom Hill, zatímco vlevo v popředí je kameny obsypaný skalní hřeben Ciolkovski. Vpravo je ve vzdálenosti asi 800 metrů kopec Husband Hill, který Spirit již zkoumal a který je zřetelně nejvyšším bodem viditelným na tomto západně orientovaném panorámatu. Na vloženém snímku je detail malého výčnělku neformálně zvaného Little Bigfoot, nepohyblivý kámen, který přitahoval jistou pozornost pro svoji povrchní podobnost s lidskou formou života. Houževnatí průzkumníci obrazu jistě dokáží Little Bigfoot na tomto panorámatu s vysokým rozlišením najít vlevo vpředu. Spirit do svého zimního útočiště, kde šetří energií, dojel v prosinci.

Štítky: Mars, Spirit rover, West valley


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »