Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Asteroid 2007 TU24 proletěl kolem Země

Uznání: Green Bank Radio Telescope, Arecibo Radio Telescope

Včera proletěl kolem Země asteroid 2007 TU24, ale nepředstavoval žádné nebezpečí. Kosmický balvan s odhadovanou velikostí asi 250 metrů prolétal vně dráhy pozemského Měsíce. Průlet nebyl zas tak neobvyklý, malé balvany zasahují Zemi denně a v roce 2003 proletěl uvnitř dráhy Měsíce balvan velikosti autobusu, ale byl detekován až po průletu. TU24 byl zčásti pozoruhodný pro svou velikost. Pokud by TU24 dopadnul na pevninu, tak by mohl způsobit zemětřesení sedmé magnitudy a zanechat kráter o velikosti města. Možná že větším nebezpečím by byl dopad TU24 do oceánu, kde by vyvolal velkou cunami. Snímek nahoře byl pořízen před dvěma dny. Asteroid odrazil vysílání radioteleskopu v Arecibu na Portoriku a odraz pak zaznamenal Byrdův radioteleskop v Green Bank v Západní Virginii. Radarový snímek nahoře ukazuje, že TU24 má podlouhlý a nepravidelný tvar. TU24 byl objeven teprve před třemi měsíci, což naznačuje, že se v naší sluneční soustavě mohou ukrývat další, zatím neobjevené a potenciálně nebezpečné asteroidy. Objekty jako je TU24 se obtížně detekují, protože jsou velice slabé a rychle se pohybují. V nedávných letech se schopnost lidstva detekovat, katalogizovat a analyzovat takové objekty podstatně zvýšila.

Štítky: Země, Asteroid, 2007 TU24


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »