Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Asteroid 2007 TU24 proletěl kolem Země

Uznání: Green Bank Radio Telescope, Arecibo Radio Telescope

Včera proletěl kolem Země asteroid 2007 TU24, ale nepředstavoval žádné nebezpečí. Kosmický balvan s odhadovanou velikostí asi 250 metrů prolétal vně dráhy pozemského Měsíce. Průlet nebyl zas tak neobvyklý, malé balvany zasahují Zemi denně a v roce 2003 proletěl uvnitř dráhy Měsíce balvan velikosti autobusu, ale byl detekován až po průletu. TU24 byl zčásti pozoruhodný pro svou velikost. Pokud by TU24 dopadnul na pevninu, tak by mohl způsobit zemětřesení sedmé magnitudy a zanechat kráter o velikosti města. Možná že větším nebezpečím by byl dopad TU24 do oceánu, kde by vyvolal velkou cunami. Snímek nahoře byl pořízen před dvěma dny. Asteroid odrazil vysílání radioteleskopu v Arecibu na Portoriku a odraz pak zaznamenal Byrdův radioteleskop v Green Bank v Západní Virginii. Radarový snímek nahoře ukazuje, že TU24 má podlouhlý a nepravidelný tvar. TU24 byl objeven teprve před třemi měsíci, což naznačuje, že se v naší sluneční soustavě mohou ukrývat další, zatím neobjevené a potenciálně nebezpečné asteroidy. Objekty jako je TU24 se obtížně detekují, protože jsou velice slabé a rychle se pohybují. V nedávných letech se schopnost lidstva detekovat, katalogizovat a analyzovat takové objekty podstatně zvýšila.

Štítky: Země, Asteroid, 2007 TU24


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »