Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpnové měsíce

Uznání a copyright: Dennis Mammana (left), Laurent Laveder, TWAN

Tento srpen byla sezóna zatmění. Jak první nov, tak i úplněk byly na potemnělé obloze vidět při slunečním a měsíčním zatmění. Na levém panelu je zachycen nov když cloní Slunce při úplném slunečním zatmění z pásu totality nad Novosibirskou nádrží (Sibiř), který místní nazývají Obské moře. Při úplné fázi se objevila nádherná sluneční korona a jasné vnitřní planety Merkur a Venuše, přičemž v mihotavém pohledu na pevninu jsou vidět pozorovatelé s digitálními kamerami. Vpravo se skoro o patnáct dní později do zemského stínu pohroužil Měsíc při částečném zatmění. Tento poklidný pohled byl zachycen zvečera při procházce po břehu řeky Odet u města Quimper v západní Francii. Na planetě Zemi jsou každý rok asi dvě období, kdy je orientace dráhy Měsíce příznivá pro měsíční a sluneční zatmění. Příští sezóna zatmění začne v lednu 2009 prstencovým zatměním Slunce.

Štítky: Úplněk, Sluneční zatmění, Lunární zatmění, Zatmění, New moon


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »