Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní galaxie NGC 1275

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage (STScI/AURA);
A. Fabian (IoA, Cambridge U.), L. Frattare (STScI), CXC, G. Taylor, NRAO,VLA

Aktivní galaxie NGC 1275 je centrální dominantní člen velké a poměrně blízké Kupy galaxií v Perseu. NGC 1275 je ohromný zdroj rentgenového záření a rádiové emise, zvětšuje svoji hmotnost, jelikož do ní padají celé galaxie a nakonec krmí superhmotnou nčernou díru v jádru této galaxie. Tento skvělý snímek ve viditelném světle z Hubblova kosmického dalekohledu ukazuje galaktické trosky a vlákna zářícího plynu dlouhá až 20 000 světelných let. Vlákna v NGC 1275 přetrvávají, přestože by se měly ve zmatku galaktických srážek zničit. Co tedy tato vlákna drží pohromadě? Nedávná práce ukazuje, že tyto struktury, které jsou ze středu galaxie vytlačeny aktivitou černé díry, drží pohromadě magnetická pole. Když na obrázek z Hubbla položíte kurzor, tak navíc uvidíte i rentgenové údaje z observatoře Chandra a rádiová data z radioteleskopu Very Large Array. Na výsledném kompozitním obrazu rentgenové záření zvýrazňuje obálky horkého plynu kolem středu galaxie, zatímco rádiová emise vyplňuje obří dutiny ve tvaru bublin. Galaxie NGC 1275 je též známa jako Perseus A, měří přes 100 000 světelných let a nachází se asi 230 miliónů světelných let daleko.

Štítky: Rádio, Magnetické pole, Rentgenový, Aktivní galaxie, Kupa v Perseu, Multiwavelength, NGC 1275, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »