Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v Perseu

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT) & Giovanni Anselmi (Coelum Astronomia), Hawaiian Starlight

Zde je jeden z největších objektů, který kdokoliv vůbec může na obloze spatřit. Každá z těch mlhavých skvrn je galaxie a ty dohromady utvářejí Kupu v Perseu, jednu z nejbližších kup galaxií. Tato kupa je vidět přes popředí slabých hvězd v naší vlastní Mléčné dráze. U středu kupy vzdáleného zhruba 250 miliónů světelných let je dominantní galaxie kupy NGC 1275, která je vidět nahoře jako velká galaxie na snímku vlevo. NGC 1275 je jako zázračný zdroj rentgenové a rádiové emise a nabaluje hmotu, která padá do ní padá jako plyn a galaxie. Kupa galaxií v Perseu je součástí Nadkupy Ryby-Perseus (Pisces-Perseus), která se rozprostírá na více jak 15 stupních a obsahuje přes 1000 galaxií. Tento pohled ve vzdálenosti NGC 1275 pokrývá asi 1,5 miliónu světelných let.

Štítky: Kupa galaxií, Perseus, Huge


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »