Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v Perseu

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT) & Giovanni Anselmi (Coelum Astronomia), Hawaiian Starlight

Zde je jeden z největších objektů, který kdokoliv vůbec může na obloze spatřit. Každá z těch mlhavých skvrn je galaxie a ty dohromady utvářejí Kupu v Perseu, jednu z nejbližších kup galaxií. Tato kupa je vidět přes popředí slabých hvězd v naší vlastní Mléčné dráze. U středu kupy vzdáleného zhruba 250 miliónů světelných let je dominantní galaxie kupy NGC 1275, která je vidět nahoře jako velká galaxie na snímku vlevo. NGC 1275 je jako zázračný zdroj rentgenové a rádiové emise a nabaluje hmotu, která padá do ní padá jako plyn a galaxie. Kupa galaxií v Perseu je součástí Nadkupy Ryby-Perseus (Pisces-Perseus), která se rozprostírá na více jak 15 stupních a obsahuje přes 1000 galaxií. Tento pohled ve vzdálenosti NGC 1275 pokrývá asi 1,5 miliónu světelných let.

Štítky: Kupa galaxií, Perseus, Huge


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »