Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad Columbia Hills na Marsu

Uznání: Randolph Kirk (USGS), MSSS, MER, NASA

Jaké by to bylo létat nad Marsem? Zkombinování údajů o terénu z nyní už nečinné družice Mars Global Surveyor s informacemi z robotického vozítka Spirit, které se nyní pohybuje po Marsu, vyústilo do digitálního filmu, který ukazuje, jak by mohl let nad Columbia Hills vypadat. Na úvodním snímku nahoře jsou proti Columbia Hills výrazně vidět tmavé zvlněné písečné duny. Kliknutí na obrázek nahoře vás vynese nad Mars ke Columbia Hills. Daleko v kopcích začínají být vidět tmavé písečné duny. Vzápětí přeletíte neobvyklý, lehce vyvýšený, bíle olemovaný útvar známý jako Home Plate, jehož původ není v současnosti znám, ale je předmětem výzkumu. Po otočce se ke kopcům začínáte znovu blížit z jiného úhlu, tentokrát zaostříte na Spirit, podivné cizí vozítko vyslané z planety Země. Na závěr panoramujete po celé oblasti. Nadcházející neděli se v blízkosti zaledněného severního pólu Marsu pokusí přistát sonda NASA Phoenix a bude pátrat po známkách dávného života.

Štítky: Mars, Spirit rover, Columbia Hills, Video


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »