Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmota v kupě ve tvaru střely

Uznání: X-ray: NASA/CXC/CfA/ M.Markevitch et al.;
Lensing Map: NASA/STScI; ESO WFI; Magellan/U.Arizona/ D.Clowe et al.
Optical: NASA/STScI; Magellan/U.Arizona/D.Clowe et al.

Na tomto kompozitním obrazu je vidět hmota v kupě galaxií 1E 0657-56 něžně nazývané jako "kupa střela". V této kupě vzdálené zhruba 3.4 miliardy světelných let jsou sice na optických snímcích vidět jednotlivé galaxie, ale jejich celková hmotnost je mnohem menší, než hmotnost dvou mračen horkého rentgenového plynu, který je zobrazen červeně. Modrá barva ukazuje distribuci temné hmoty v kupě a představuje dokonce ještě více hmoty, než optické galaxie a rentgenový plyn dohromady. Temná hmota, která jinak není dalekohledy pozorovatelná, byla mapována pozorováním galaxií v pozadí přes gravitační čočky. Mračno plynu ve tvaru střely vpravo je učebnicovým příkladem rázové vlny a bylo deformováno při titánské srážce dvou kup galaxií, která vytvořila samotnou větší kupu ve tvaru střely. Ale přítomná temná hmota na plyn kupy nepůsobila jinak, než gravitačně. Jasné oddělení temné hmoty a plynových mračen se považuje za přímý důkaz, že temná hmota existuje.

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Mars

Newton 150/750 +ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »