Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmota v kupě ve tvaru střely

Uznání: X-ray: NASA/CXC/CfA/ M.Markevitch et al.;
Lensing Map: NASA/STScI; ESO WFI; Magellan/U.Arizona/ D.Clowe et al.
Optical: NASA/STScI; Magellan/U.Arizona/D.Clowe et al.

Na tomto kompozitním obrazu je vidět hmota v kupě galaxií 1E 0657-56 něžně nazývané jako "kupa střela". V této kupě vzdálené zhruba 3.4 miliardy světelných let jsou sice na optických snímcích vidět jednotlivé galaxie, ale jejich celková hmotnost je mnohem menší, než hmotnost dvou mračen horkého rentgenového plynu, který je zobrazen červeně. Modrá barva ukazuje distribuci temné hmoty v kupě a představuje dokonce ještě více hmoty, než optické galaxie a rentgenový plyn dohromady. Temná hmota, která jinak není dalekohledy pozorovatelná, byla mapována pozorováním galaxií v pozadí přes gravitační čočky. Mračno plynu ve tvaru střely vpravo je učebnicovým příkladem rázové vlny a bylo deformováno při titánské srážce dvou kup galaxií, která vytvořila samotnou větší kupu ve tvaru střely. Ale přítomná temná hmota na plyn kupy nepůsobila jinak, než gravitačně. Jasné oddělení temné hmoty a plynových mračen se považuje za přímý důkaz, že temná hmota existuje.

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »