Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká spirální galaxie NGC 1232

Uznání: FORS1, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Galaxie jsou fascinující nejen tím, co vidíme, ale také tím, co nevidíme. Dobrým příkladem je velká spirální galaxie NGC 1232 do velkých podrobností zachycená jedním z novějších dalekohledů Very Large Telescopes. Tomu viditelnému dominují milióny jasných hvězd a tmavý prach zachycené v gravitačním víru spirálních ramen, které se otáčejí kolem středu. Kolem těchto spirálních ramen jsou rozesety otevřené hvězdokupy s jasnými modrými hvězdami, zatímco mezi nimi jsou vidět temné pásy hustého mezihvězdného prachu. Méně viditelné, ale detekovatelné jsou miliardy slabých normálních hvězd a rozsáhlé oblasti mezihvězdného plynu, které dohromady dávají vysokou hmotnost, takže dominují dynamice vnitřní galaxie. Ještě dokonce větší množství hmoty v dosud neznámé formě není vidět, jde o všudepřítomnou temnou hmotu, která je potřeba pro vysvětlení pohybů viditelných ve vnější galaxii. Co je tam?

Štítky: Temní hmota, Spirální galaxie, NGC 1232


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »