Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7008: Mlhovina Fetus

Uznání a copyright: Dietmar Hager, Don Goldman, Paul Mortfield

Kompaktní a okrouhlá planetární mlhovina NGC 7008 je ve vzdálenosti asi 2800 světelných let v na mlhoviny bohatém souhvězdí Labuť (Cygnus). Tento působivý teleskopický pohled ukazuje pozoruhodné barvy a podrobnosti v NGC 7008 vhodnou kombinací širokopásmových a úzkopásmových snímků ze dvou různých dalekohledů s celkem 12 hodinovou expoziční dobou. Spletitý výběr útvarů v mlhovině o průměru zhruba 1 světelný rok jí dává její populární jméno mlhovina Fetus, i když planetární mlhoviny se zrodem hvězd nesouvisí. Místo toho mlhoviny jako je NGC 7008 vznikají při krátké fázi, kterou procházejí slunci podobné hvězdy při konci svého života. Tyto hvězdy odhazují svoje vnější vrstvy, ochlazují se a nakonec skončí jako bílí trpaslíci, podobně jako hvězda ve středu NGC 7008. Na tomto barevném obrázku je také sice nesouvisející, ale přesto nádherná zlatě modrá podvojná soustava hvězd těsně pod NGC 7008.

Štítky: Planetární mlhovina, NGC 7008


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »