Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koruna Slunce

Uznání a copyright: Hartwig Luethen

Při úplném zatmění je pohled na rozsáhlou vnější sluneční atmosféru, neboli koronu velmi inspirující. Jemné stíny a mihotavé útvary v koroně, které zaujmou oko rozsahem jasnosti přes 10000 ku 1, činí pořízení jediného snímku notoricky obtížným. Ale tento obraz, který se skládá z 28 digitálních snímků v rozsahu expozic od 1/1000 do 2 sekund je dosti věrný, aby ukázal korunu Slunce v celé její kráse. Tento teleskopický pohled byl pořízen poblíž Kočeněva v Rusku při úplném zatmění Slunce 1.srpna a ukazuje také sluneční protuberance, které sahají až za okraj zakrytého Slunce. Je pozoruhodné, že temná přivrácená strana nového měsíce je též vidět, jelikož je osvětlená slunečním světlem odráženým od Země v úplňku.

Štítky: Slunce, Korona, Sluneční zatmění, Tse


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »