Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koruna Slunce

Uznání a copyright: Hartwig Luethen

Při úplném zatmění je pohled na rozsáhlou vnější sluneční atmosféru, neboli koronu velmi inspirující. Jemné stíny a mihotavé útvary v koroně, které zaujmou oko rozsahem jasnosti přes 10000 ku 1, činí pořízení jediného snímku notoricky obtížným. Ale tento obraz, který se skládá z 28 digitálních snímků v rozsahu expozic od 1/1000 do 2 sekund je dosti věrný, aby ukázal korunu Slunce v celé její kráse. Tento teleskopický pohled byl pořízen poblíž Kočeněva v Rusku při úplném zatmění Slunce 1.srpna a ukazuje také sluneční protuberance, které sahají až za okraj zakrytého Slunce. Je pozoruhodné, že temná přivrácená strana nového měsíce je též vidět, jelikož je osvětlená slunečním světlem odráženým od Země v úplňku.

Štítky: Slunce, Korona, Sluneční zatmění, Tse


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »