Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vejce při podzimní rovnodenosti

Uznání: Phil Plait (Bad Astronomy & Blog)

Zítra bude podzimní rovnodenost takže měly by stát vejce na špičce? Tento dlouho tradovaný mýtus ztratil hodně ze své tajemnosti po ukázce, že je možné vejce postavit na špičku v kterémkoliv dni v roce. Dr. Phil Plait na snímku nahoře hraje špatného astronoma a koncem října 1998 vybalancoval na špičce tři syrová vejce. Jeho žena posléze ve vší skromnosti vybalancovala pět dalších. Je málo známou skutečností, že většina skořápek má maličké hrbolky, které tak tento zdánlivě nemožný úkol činí možným. Ačkoliv při rovnodenosti každé místo na Zemi zakusí stejně dlouhý den i noc (12 hodin), tak tato skutečnost nemá žádný praktický dopad na stabilitu vajíček.

Štítky: Rovnodennost, EGGs, Bad astronomy


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »