Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vejce při podzimní rovnodenosti

Uznání: Phil Plait (Bad Astronomy & Blog)

Zítra bude podzimní rovnodenost takže měly by stát vejce na špičce? Tento dlouho tradovaný mýtus ztratil hodně ze své tajemnosti po ukázce, že je možné vejce postavit na špičku v kterémkoliv dni v roce. Dr. Phil Plait na snímku nahoře hraje špatného astronoma a koncem října 1998 vybalancoval na špičce tři syrová vejce. Jeho žena posléze ve vší skromnosti vybalancovala pět dalších. Je málo známou skutečností, že většina skořápek má maličké hrbolky, které tak tento zdánlivě nemožný úkol činí možným. Ačkoliv při rovnodenosti každé místo na Zemi zakusí stejně dlouhý den i noc (12 hodin), tak tato skutečnost nemá žádný praktický dopad na stabilitu vajíček.

Štítky: Rovnodennost, EGGs, Bad astronomy


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 T2 (Palomar)

Snímek komety C/2020 T2 (Palomar). Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo, binning 2x2. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdí Honících psů. Vzdálenost od Země 1.415 au, od Slunce 2.165 au. Rychlost pohybu po obloze 0.76 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 14.4 mag.

Další informace »