Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vejce při podzimní rovnodenosti

Uznání: Phil Plait (Bad Astronomy & Blog)

Zítra bude podzimní rovnodenost takže měly by stát vejce na špičce? Tento dlouho tradovaný mýtus ztratil hodně ze své tajemnosti po ukázce, že je možné vejce postavit na špičku v kterémkoliv dni v roce. Dr. Phil Plait na snímku nahoře hraje špatného astronoma a koncem října 1998 vybalancoval na špičce tři syrová vejce. Jeho žena posléze ve vší skromnosti vybalancovala pět dalších. Je málo známou skutečností, že většina skořápek má maličké hrbolky, které tak tento zdánlivě nemožný úkol činí možným. Ačkoliv při rovnodenosti každé místo na Zemi zakusí stejně dlouhý den i noc (12 hodin), tak tato skutečnost nemá žádný praktický dopad na stabilitu vajíček.

Štítky: Rovnodennost, EGGs, Bad astronomy


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »