Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vejce při podzimní rovnodenosti

Uznání: Phil Plait (Bad Astronomy & Blog)

Zítra bude podzimní rovnodenost takže měly by stát vejce na špičce? Tento dlouho tradovaný mýtus ztratil hodně ze své tajemnosti po ukázce, že je možné vejce postavit na špičku v kterémkoliv dni v roce. Dr. Phil Plait na snímku nahoře hraje špatného astronoma a koncem října 1998 vybalancoval na špičce tři syrová vejce. Jeho žena posléze ve vší skromnosti vybalancovala pět dalších. Je málo známou skutečností, že většina skořápek má maličké hrbolky, které tak tento zdánlivě nemožný úkol činí možným. Ačkoliv při rovnodenosti každé místo na Zemi zakusí stejně dlouhý den i noc (12 hodin), tak tato skutečnost nemá žádný praktický dopad na stabilitu vajíček.

Štítky: Rovnodennost, EGGs, Bad astronomy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »