Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost: Slunce od slunovratu ke slunovratu

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Dnes je rovnodennost, kdy je délka dne a noci stejná. Rovnodenost nastává na celé planetě Zemi. Zítra, a potom každý den až do další rovnodennosti, budou na severní polokouli noci delší než den, a na jižní polokouli budou zase dny delší než noci. Rovnodennost nastává uprostřed mezi dvěma slunovraty, když jsou dny a noci stejně dlouhé. Obrázek nahoře vznikl ze snímků Slunce nad Řeckem pořizovaných každou hodinu ve dnech slunovratu, rovnodennosti a zase slunovratu. Ten nejnižší pás Sluncí byl pořízen při zimním slunovratu v prosinci 2007, když Slunce ani nevystoupalo vysoko na oblohu, ani nezůstalo moc dlouho nad obzorem. Tento nedostatek slunce způsobuje zimu. Pás s nejvyšším Sluncem byl pořízen při letním slunovratu v červnu 2008, kdy bylo Slunce na obloze nejvýše a nad obzorem bylo více než 12 hodin. Tento dostatek slunce způsobuje léto. Střední pás byl pořízen při jarní rovnodenosti v březnu 2008, ale stejný pás by pozemšťané uviděli i dnes, při podzimní rovnodennosti.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Rovnodennost


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »