Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost: Slunce od slunovratu ke slunovratu

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Dnes je rovnodennost, kdy je délka dne a noci stejná. Rovnodenost nastává na celé planetě Zemi. Zítra, a potom každý den až do další rovnodennosti, budou na severní polokouli noci delší než den, a na jižní polokouli budou zase dny delší než noci. Rovnodennost nastává uprostřed mezi dvěma slunovraty, když jsou dny a noci stejně dlouhé. Obrázek nahoře vznikl ze snímků Slunce nad Řeckem pořizovaných každou hodinu ve dnech slunovratu, rovnodennosti a zase slunovratu. Ten nejnižší pás Sluncí byl pořízen při zimním slunovratu v prosinci 2007, když Slunce ani nevystoupalo vysoko na oblohu, ani nezůstalo moc dlouho nad obzorem. Tento nedostatek slunce způsobuje zimu. Pás s nejvyšším Sluncem byl pořízen při letním slunovratu v červnu 2008, kdy bylo Slunce na obloze nejvýše a nad obzorem bylo více než 12 hodin. Tento dostatek slunce způsobuje léto. Střední pás byl pořízen při jarní rovnodenosti v březnu 2008, ale stejný pás by pozemšťané uviděli i dnes, při podzimní rovnodennosti.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Rovnodennost


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »