Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost: Slunce od slunovratu ke slunovratu

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Dnes je rovnodennost, kdy je délka dne a noci stejná. Rovnodenost nastává na celé planetě Zemi. Zítra, a potom každý den až do další rovnodennosti, budou na severní polokouli noci delší než den, a na jižní polokouli budou zase dny delší než noci. Rovnodennost nastává uprostřed mezi dvěma slunovraty, když jsou dny a noci stejně dlouhé. Obrázek nahoře vznikl ze snímků Slunce nad Řeckem pořizovaných každou hodinu ve dnech slunovratu, rovnodennosti a zase slunovratu. Ten nejnižší pás Sluncí byl pořízen při zimním slunovratu v prosinci 2007, když Slunce ani nevystoupalo vysoko na oblohu, ani nezůstalo moc dlouho nad obzorem. Tento nedostatek slunce způsobuje zimu. Pás s nejvyšším Sluncem byl pořízen při letním slunovratu v červnu 2008, kdy bylo Slunce na obloze nejvýše a nad obzorem bylo více než 12 hodin. Tento dostatek slunce způsobuje léto. Střední pás byl pořízen při jarní rovnodenosti v březnu 2008, ale stejný pás by pozemšťané uviděli i dnes, při podzimní rovnodennosti.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Rovnodennost


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »