Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Haumea z vnější sluneční soustavy

Uznání: NASA

Jeden z nejpodivnějších objektů vnější sluneční soustavy byl minulý týden klasifikován jako trpasličí planeta a dostal jméno Haumea. Tímto označením se Haumea stává po Plutu, Ceres, Eris a Makemake pátou trpasličí planetou. Hladký, ale protáhlý tvar činí Haumeu velmi neobvyklou. Haumea je v jednom směru výrazně delší než Pluto, v dalším směru je Haumea Plutu velice podobná a ve třetím směru je mnohem menší. Oběžná dráha Haumei ji někdy přibližuje blíž ke Slunci než Pluto, ale obvykle je Haumea dále. Ilustrace nahoře je uměleckou vizualizací Haumei jako elipsoidu téměř bez útvarů. Je ovšem docela možné, že Haumea má zajímavé krátery a povrchové útvary, které jsou v současnosti neznámé. Haumea byla původně objevena v roce 2003, dostala dočasné označení 2003 EL61 a Mezinárodní astronomická unie IAU ji nedávno přejmenovala podle Havajské bohyně. Haumea má dva malé měsíce, které byly objeveny v roce 2005 a nedávno pojmenovány Hi'iaka a Namaka jako dcery bohyně.

Štítky: Pluto, Haumea, Minor planet


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »