Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Haumea z vnější sluneční soustavy

Uznání: NASA

Jeden z nejpodivnějších objektů vnější sluneční soustavy byl minulý týden klasifikován jako trpasličí planeta a dostal jméno Haumea. Tímto označením se Haumea stává po Plutu, Ceres, Eris a Makemake pátou trpasličí planetou. Hladký, ale protáhlý tvar činí Haumeu velmi neobvyklou. Haumea je v jednom směru výrazně delší než Pluto, v dalším směru je Haumea Plutu velice podobná a ve třetím směru je mnohem menší. Oběžná dráha Haumei ji někdy přibližuje blíž ke Slunci než Pluto, ale obvykle je Haumea dále. Ilustrace nahoře je uměleckou vizualizací Haumei jako elipsoidu téměř bez útvarů. Je ovšem docela možné, že Haumea má zajímavé krátery a povrchové útvary, které jsou v současnosti neznámé. Haumea byla původně objevena v roce 2003, dostala dočasné označení 2003 EL61 a Mezinárodní astronomická unie IAU ji nedávno přejmenovala podle Havajské bohyně. Haumea má dva malé měsíce, které byly objeveny v roce 2005 a nedávno pojmenovány Hi'iaka a Namaka jako dcery bohyně.

Štítky: Pluto, Haumea, Minor planet


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »