Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Haumea z vnější sluneční soustavy

Uznání: NASA

Jeden z nejpodivnějších objektů vnější sluneční soustavy byl minulý týden klasifikován jako trpasličí planeta a dostal jméno Haumea. Tímto označením se Haumea stává po Plutu, Ceres, Eris a Makemake pátou trpasličí planetou. Hladký, ale protáhlý tvar činí Haumeu velmi neobvyklou. Haumea je v jednom směru výrazně delší než Pluto, v dalším směru je Haumea Plutu velice podobná a ve třetím směru je mnohem menší. Oběžná dráha Haumei ji někdy přibližuje blíž ke Slunci než Pluto, ale obvykle je Haumea dále. Ilustrace nahoře je uměleckou vizualizací Haumei jako elipsoidu téměř bez útvarů. Je ovšem docela možné, že Haumea má zajímavé krátery a povrchové útvary, které jsou v současnosti neznámé. Haumea byla původně objevena v roce 2003, dostala dočasné označení 2003 EL61 a Mezinárodní astronomická unie IAU ji nedávno přejmenovala podle Havajské bohyně. Haumea má dva malé měsíce, které byly objeveny v roce 2005 a nedávno pojmenovány Hi'iaka a Namaka jako dcery bohyně.

Štítky: Pluto, Haumea, Minor planet


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »