Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Haumea z vnější sluneční soustavy

Uznání: NASA

Jeden z nejpodivnějších objektů vnější sluneční soustavy byl minulý týden klasifikován jako trpasličí planeta a dostal jméno Haumea. Tímto označením se Haumea stává po Plutu, Ceres, Eris a Makemake pátou trpasličí planetou. Hladký, ale protáhlý tvar činí Haumeu velmi neobvyklou. Haumea je v jednom směru výrazně delší než Pluto, v dalším směru je Haumea Plutu velice podobná a ve třetím směru je mnohem menší. Oběžná dráha Haumei ji někdy přibližuje blíž ke Slunci než Pluto, ale obvykle je Haumea dále. Ilustrace nahoře je uměleckou vizualizací Haumei jako elipsoidu téměř bez útvarů. Je ovšem docela možné, že Haumea má zajímavé krátery a povrchové útvary, které jsou v současnosti neznámé. Haumea byla původně objevena v roce 2003, dostala dočasné označení 2003 EL61 a Mezinárodní astronomická unie IAU ji nedávno přejmenovala podle Havajské bohyně. Haumea má dva malé měsíce, které byly objeveny v roce 2005 a nedávno pojmenovány Hi'iaka a Namaka jako dcery bohyně.

Štítky: Pluto, Haumea, Minor planet


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »