Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Makemake z vnější sluneční soustavy

Uznání: R. Hurt (SSC-Caltech), JPL-Caltech, NASA

Nedávno objevený Makemake je jedním z největších známých objektů ve vnější sluneční soustavě. Tento objekt (vyslovuje se make make, kdo z čtenářů ví více o správné výslovnosti, nechť prosím napíše) z Kuiperova pásu je jen o málo menší než Pluto, Slunce obíhá jen o něco víc dál než Pluto a jeví se jen o něco slabší než Pluto. Oběžná dráha Makemake vůči rovině ekliptiky je skloněná více než u Pluta. Tento objekt z vnější sluneční soustavy dostal brzy po svém objevu v roce 2005 týmem, který vedl Mike Brown (Caltech), označení 2005 FY9 a nedávno byl pojmenován Makemake podle tvůrce lidstva v mytologii Rapa Nui na Velikonočním ostrově. Objekt Makemake byl navíc nedávno klasifikován jako trpasličí planeta v nové podkategorii plutoidů, což z Makemake činí po Plutu a Eris třetí katalogizovaný plutoid. O Makemake se ví, že je to trochu načervenalý svět se spektrem, které naznačuje, že je nejspíše pokrytý zmrzlým metanem. Jelikož dosud neexistují žádné snímky povrchu Makemake tak umělecká ilustrace, která měla původně představovat Sednu, byla nyní použita pro Makemake. Blízko vzdáleného Slunce je vidět hypotetický měsíc.
Oprava:Výslovnost tělesa upravena na "make make" (nikoliv makej makej) na základě podnětu Květoslava Berana 27.12.2008. Viz též zvukový soubor http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1d/En-us-Makemake.ogg.

Štítky: Sluneční soustava, Pluto, MakeMake


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »