Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Makemake z vnější sluneční soustavy

Uznání: R. Hurt (SSC-Caltech), JPL-Caltech, NASA

Nedávno objevený Makemake je jedním z největších známých objektů ve vnější sluneční soustavě. Tento objekt (vyslovuje se make make, kdo z čtenářů ví více o správné výslovnosti, nechť prosím napíše) z Kuiperova pásu je jen o málo menší než Pluto, Slunce obíhá jen o něco víc dál než Pluto a jeví se jen o něco slabší než Pluto. Oběžná dráha Makemake vůči rovině ekliptiky je skloněná více než u Pluta. Tento objekt z vnější sluneční soustavy dostal brzy po svém objevu v roce 2005 týmem, který vedl Mike Brown (Caltech), označení 2005 FY9 a nedávno byl pojmenován Makemake podle tvůrce lidstva v mytologii Rapa Nui na Velikonočním ostrově. Objekt Makemake byl navíc nedávno klasifikován jako trpasličí planeta v nové podkategorii plutoidů, což z Makemake činí po Plutu a Eris třetí katalogizovaný plutoid. O Makemake se ví, že je to trochu načervenalý svět se spektrem, které naznačuje, že je nejspíše pokrytý zmrzlým metanem. Jelikož dosud neexistují žádné snímky povrchu Makemake tak umělecká ilustrace, která měla původně představovat Sednu, byla nyní použita pro Makemake. Blízko vzdáleného Slunce je vidět hypotetický měsíc.
Oprava:Výslovnost tělesa upravena na "make make" (nikoliv makej makej) na základě podnětu Květoslava Berana 27.12.2008. Viz též zvukový soubor http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1d/En-us-Makemake.ogg.

Štítky: Sluneční soustava, Pluto, MakeMake


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »