Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Makemake z vnější sluneční soustavy

Uznání: R. Hurt (SSC-Caltech), JPL-Caltech, NASA

Nedávno objevený Makemake je jedním z největších známých objektů ve vnější sluneční soustavě. Tento objekt (vyslovuje se make make, kdo z čtenářů ví více o správné výslovnosti, nechť prosím napíše) z Kuiperova pásu je jen o málo menší než Pluto, Slunce obíhá jen o něco víc dál než Pluto a jeví se jen o něco slabší než Pluto. Oběžná dráha Makemake vůči rovině ekliptiky je skloněná více než u Pluta. Tento objekt z vnější sluneční soustavy dostal brzy po svém objevu v roce 2005 týmem, který vedl Mike Brown (Caltech), označení 2005 FY9 a nedávno byl pojmenován Makemake podle tvůrce lidstva v mytologii Rapa Nui na Velikonočním ostrově. Objekt Makemake byl navíc nedávno klasifikován jako trpasličí planeta v nové podkategorii plutoidů, což z Makemake činí po Plutu a Eris třetí katalogizovaný plutoid. O Makemake se ví, že je to trochu načervenalý svět se spektrem, které naznačuje, že je nejspíše pokrytý zmrzlým metanem. Jelikož dosud neexistují žádné snímky povrchu Makemake tak umělecká ilustrace, která měla původně představovat Sednu, byla nyní použita pro Makemake. Blízko vzdáleného Slunce je vidět hypotetický měsíc.
Oprava:Výslovnost tělesa upravena na "make make" (nikoliv makej makej) na základě podnětu Květoslava Berana 27.12.2008. Viz též zvukový soubor http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1d/En-us-Makemake.ogg.

Štítky: Sluneční soustava, Pluto, MakeMake


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »