Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Makemake z vnější sluneční soustavy

Uznání: R. Hurt (SSC-Caltech), JPL-Caltech, NASA

Nedávno objevený Makemake je jedním z největších známých objektů ve vnější sluneční soustavě. Tento objekt (vyslovuje se make make, kdo z čtenářů ví více o správné výslovnosti, nechť prosím napíše) z Kuiperova pásu je jen o málo menší než Pluto, Slunce obíhá jen o něco víc dál než Pluto a jeví se jen o něco slabší než Pluto. Oběžná dráha Makemake vůči rovině ekliptiky je skloněná více než u Pluta. Tento objekt z vnější sluneční soustavy dostal brzy po svém objevu v roce 2005 týmem, který vedl Mike Brown (Caltech), označení 2005 FY9 a nedávno byl pojmenován Makemake podle tvůrce lidstva v mytologii Rapa Nui na Velikonočním ostrově. Objekt Makemake byl navíc nedávno klasifikován jako trpasličí planeta v nové podkategorii plutoidů, což z Makemake činí po Plutu a Eris třetí katalogizovaný plutoid. O Makemake se ví, že je to trochu načervenalý svět se spektrem, které naznačuje, že je nejspíše pokrytý zmrzlým metanem. Jelikož dosud neexistují žádné snímky povrchu Makemake tak umělecká ilustrace, která měla původně představovat Sednu, byla nyní použita pro Makemake. Blízko vzdáleného Slunce je vidět hypotetický měsíc.
Oprava:Výslovnost tělesa upravena na "make make" (nikoliv makej makej) na základě podnětu Květoslava Berana 27.12.2008. Viz též zvukový soubor http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1d/En-us-Makemake.ogg.

Štítky: Sluneční soustava, Pluto, MakeMake


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »