Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plyn a prach mlhoviny Laguna

Uznání a copyright: Fred Vanderhaven

Toto krásné kosmické mračno je populární zastávkou při toulkách dalekohledem souhvězdím Střelce (Sagittarius). Kosmický turista osmnáctého století Charles Messier katalogizoval tuto jasnou mlhovinu jako M8, zatímco současné astronomové znají mlhovinu Laguna jako aktivní hvězdnou porodnici vzdálenou asi 5000 světelných let u centra naší Galaxie Mléčná dráha. Na tomto pozoruhodném obrazu s odstraněnými obrazy hvězd, aby vynikly řady filamentů zářícího vodíku, tmavých prachových mračen a jasná turbulentní oblast přesýpací hodiny u středu snímku, lze vysledovat význačné podrobnosti. Tento barevný kompozitní pohled byl pořízen pod temnou oblohou nedaleko Sydney v Austrálii. Tento snímek v odhadované vzdálenosti Laguny zabírá asi 50 světelných let.

Štítky: M8, Lagoon Nebula, No stars


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »