Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plyn a prach mlhoviny Laguna

Uznání a copyright: Fred Vanderhaven

Toto krásné kosmické mračno je populární zastávkou při toulkách dalekohledem souhvězdím Střelce (Sagittarius). Kosmický turista osmnáctého století Charles Messier katalogizoval tuto jasnou mlhovinu jako M8, zatímco současné astronomové znají mlhovinu Laguna jako aktivní hvězdnou porodnici vzdálenou asi 5000 světelných let u centra naší Galaxie Mléčná dráha. Na tomto pozoruhodném obrazu s odstraněnými obrazy hvězd, aby vynikly řady filamentů zářícího vodíku, tmavých prachových mračen a jasná turbulentní oblast přesýpací hodiny u středu snímku, lze vysledovat význačné podrobnosti. Tento barevný kompozitní pohled byl pořízen pod temnou oblohou nedaleko Sydney v Austrálii. Tento snímek v odhadované vzdálenosti Laguny zabírá asi 50 světelných let.

Štítky: M8, Lagoon Nebula, No stars


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »