Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úhlové změny Marsu

Uznání a copyright: Richard Bosman

Vypadá Mars vždycky stejně? Ne. Země i Mars obíhají kolem Slunce, takže se zdánlivá úhlová velikost Marsu při pohledu ze Země mění. Na obrázku nahoře z města Enschede v Holandsku je Mars v letech 2007 a 2008 zachycen na 30 jednotlivých snímcích vždycky při stejném zvětšení. Když jsou Země a Mars na opačné straně od Slunce, tak se Mars jeví relativně nejmenší. A opačně, když je Země a Mars blízko sebe, tak se Mars jeví velký a jasný. Největší Mars v nedávné historii byl vidět při opozici v srpnu roku 2003. Jelikož je Mars vždycky od Slunce vzdálenější než Země, tak nikdy pozemšťanům neukazuje fázi srpku. Na snímcích nahoře je také vidět severní polární čepička na Marsu, tmavá a světlá půda a na počátečních snímcích globální prachová bouře. Příští opozice, kdy Země opět projde v blízkosti Marsu, nastane počátkem roku 2010.

Štítky: Mars, Angular size, Barsoom


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »