Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úhlové změny Marsu

Uznání a copyright: Richard Bosman

Vypadá Mars vždycky stejně? Ne. Země i Mars obíhají kolem Slunce, takže se zdánlivá úhlová velikost Marsu při pohledu ze Země mění. Na obrázku nahoře z města Enschede v Holandsku je Mars v letech 2007 a 2008 zachycen na 30 jednotlivých snímcích vždycky při stejném zvětšení. Když jsou Země a Mars na opačné straně od Slunce, tak se Mars jeví relativně nejmenší. A opačně, když je Země a Mars blízko sebe, tak se Mars jeví velký a jasný. Největší Mars v nedávné historii byl vidět při opozici v srpnu roku 2003. Jelikož je Mars vždycky od Slunce vzdálenější než Země, tak nikdy pozemšťanům neukazuje fázi srpku. Na snímcích nahoře je také vidět severní polární čepička na Marsu, tmavá a světlá půda a na počátečních snímcích globální prachová bouře. Příští opozice, kdy Země opět projde v blízkosti Marsu, nastane počátkem roku 2010.

Štítky: Mars, Angular size, Barsoom


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »