Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná obloha na Údolím smrti

Uznání: Dan Duriscoe, U.S. National Park Service

Tato tajúplná zář nad Údolím smrti je v nebezpečí. Zarolujte doprava a uvidíte nádherný pohled z jednoho z nejtemnějších míst, které v kontinentálních Spojených Státech zůstalo: Údolí smrti v Kalifornii. Panoráma celé oblohy 360° se skládá z 30 snímků pořízených před dvěma lety v Racetrack Playa. Snímky byly digitálně zpracovány a ve větších výškách adekvátně protaženy tak, aby byl výsledek obdélníkový. V popředí obrázku je napravo neobvykle umístěný kámen, který do Racetrack Playa odtlačily silné větry po vydatném dešti. V pozadí je majestátní noční obloha s tisíci hvězd a mnoha souhvězdími. Středem vede centrální pás naší Mléčné dráhy. Tmavou oblohu jako je tato ohrožuje v celých Spojených Státech a ve světě světelné znečištění a proto Mezinárodní sdružení pro temnou oblohu spolu se Službou amerických národních parků navrhují metody, které ji dokáží ochránit.

Štítky: Mléčná dráha, Death Valley, Dark sky


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »