Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná obloha na Údolím smrti

Uznání: Dan Duriscoe, U.S. National Park Service

Tato tajúplná zář nad Údolím smrti je v nebezpečí. Zarolujte doprava a uvidíte nádherný pohled z jednoho z nejtemnějších míst, které v kontinentálních Spojených Státech zůstalo: Údolí smrti v Kalifornii. Panoráma celé oblohy 360° se skládá z 30 snímků pořízených před dvěma lety v Racetrack Playa. Snímky byly digitálně zpracovány a ve větších výškách adekvátně protaženy tak, aby byl výsledek obdélníkový. V popředí obrázku je napravo neobvykle umístěný kámen, který do Racetrack Playa odtlačily silné větry po vydatném dešti. V pozadí je majestátní noční obloha s tisíci hvězd a mnoha souhvězdími. Středem vede centrální pás naší Mléčné dráhy. Tmavou oblohu jako je tato ohrožuje v celých Spojených Státech a ve světě světelné znečištění a proto Mezinárodní sdružení pro temnou oblohu spolu se Službou amerických národních parků navrhují metody, které ji dokáží ochránit.

Štítky: Mléčná dráha, Death Valley, Dark sky


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »