Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná obloha na Údolím smrti

Uznání: Dan Duriscoe, U.S. National Park Service

Tato tajúplná zář nad Údolím smrti je v nebezpečí. Zarolujte doprava a uvidíte nádherný pohled z jednoho z nejtemnějších míst, které v kontinentálních Spojených Státech zůstalo: Údolí smrti v Kalifornii. Panoráma celé oblohy 360° se skládá z 30 snímků pořízených před dvěma lety v Racetrack Playa. Snímky byly digitálně zpracovány a ve větších výškách adekvátně protaženy tak, aby byl výsledek obdélníkový. V popředí obrázku je napravo neobvykle umístěný kámen, který do Racetrack Playa odtlačily silné větry po vydatném dešti. V pozadí je majestátní noční obloha s tisíci hvězd a mnoha souhvězdími. Středem vede centrální pás naší Mléčné dráhy. Tmavou oblohu jako je tato ohrožuje v celých Spojených Státech a ve světě světelné znečištění a proto Mezinárodní sdružení pro temnou oblohu spolu se Službou amerických národních parků navrhují metody, které ji dokáží ochránit.

Štítky: Mléčná dráha, Death Valley, Dark sky


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »