Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chráněná noční obloha nad Flagstaffem

Uznání a copyright: Dan & Cindy Duriscoe, FDSC, Lowell Obs., USNO

Tato obloha je chráněná. Včera uplynulo 50 let od vůbec první světelné vyhlášky, která omezovala reklamu pomocí světlometů míhajících se po noční obloze nad Flagstaffem v Arizoně v USA. Flagstaff se nyní těší statutu prvního mezinárodního města s temnou oblohou (International Dark Sky City) a dodržuje osvětlovací předpisy, které omezují světelné znečištění majestátních nočních podívaných. Tmavá obloha na Flagstaffem nejenže umožňuje místním astronomům luštit záhady vesmíru, ale také umožňuje pozorovatelům oblohy uvidět a těšit se z nočního nebe, pod kterým rozjímaly všechny předcházející generací lidí. Snímek nahoře směřuje východně od severu a byl pořízen před dvěma týdny ve 3 hodiny ráno z Fort Valley, jenom 10 kilometrů od středu Flagstaffu. Na nádherném panoramatu jsou vidět vrcholy San Francisco Peaks pokryté čočkovým mračnem. V dálce se zleva dole po diagonále doprava nahoru pne oblouk roviny Galaxie Mléčné dráhy zvýrazněný souhvězdími Kasiopeja (Cassiopeia), Kefeus (Cepheus) a Labuť (Cygnus). Vpravo je pod velmi jasnou hvězdou Deneb vidět mlhovina Severní Amerika.

Štítky: Noční obloha, Protected sky, Flagstaff


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »