Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chráněná noční obloha nad Flagstaffem

Uznání a copyright: Dan & Cindy Duriscoe, FDSC, Lowell Obs., USNO

Tato obloha je chráněná. Včera uplynulo 50 let od vůbec první světelné vyhlášky, která omezovala reklamu pomocí světlometů míhajících se po noční obloze nad Flagstaffem v Arizoně v USA. Flagstaff se nyní těší statutu prvního mezinárodního města s temnou oblohou (International Dark Sky City) a dodržuje osvětlovací předpisy, které omezují světelné znečištění majestátních nočních podívaných. Tmavá obloha na Flagstaffem nejenže umožňuje místním astronomům luštit záhady vesmíru, ale také umožňuje pozorovatelům oblohy uvidět a těšit se z nočního nebe, pod kterým rozjímaly všechny předcházející generací lidí. Snímek nahoře směřuje východně od severu a byl pořízen před dvěma týdny ve 3 hodiny ráno z Fort Valley, jenom 10 kilometrů od středu Flagstaffu. Na nádherném panoramatu jsou vidět vrcholy San Francisco Peaks pokryté čočkovým mračnem. V dálce se zleva dole po diagonále doprava nahoru pne oblouk roviny Galaxie Mléčné dráhy zvýrazněný souhvězdími Kasiopeja (Cassiopeia), Kefeus (Cepheus) a Labuť (Cygnus). Vpravo je pod velmi jasnou hvězdou Deneb vidět mlhovina Severní Amerika.

Štítky: Noční obloha, Protected sky, Flagstaff


4. vesmírný týden 2026

4. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 1. do 25. 1. 2026. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Saturn s Neptunem jsou večer na jihozápadě, Uran je nejvýše a nad jihovýchodem je jasný Jupiter. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je zvýšená a nelze vyloučit ani slabší polární záře. Kromě komety 24P/Schaumasse, viditelné nejlépe v druhé polovině noci, připomínáme také zmínku o nadějných kometách jarní oblohy. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce jsme mohli na Floridě zaznamenat vývoz rakety SLS i s mobilní startovní věží na startovní rampu. Před 20 lety startovala na svou misi sonda New Horizons, tehdy ještě k planetě Pluto. Před 40 lety snímal Voyager 2 zblízka Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Benecko ohnisko 16mm

Polární záře z Benecka - první den jsem bohužel propásl :-(. V pozadí hřeben Krkonoš s dominantou Kotel

Další informace »