Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 63: Galaxie Slunečnice

Uznání a copyright: Tony Hallas

Messier 63 je jasná spirální galaxie na severní obloze v souhvězdí věrných Honicích psů (Canes Venatici) vzdálená asi 25 miliónů světelných let. Tento majestátní vesmírný ostrov je též katalogizován jako NGC 5055 a měří asi 100 000 světelných let, což je zhruba velikost naší vlastní Mléčné dráhy. M63, populárně známá jako galaxie Slunečnice, má žlutavé jádro a rozvinutá spirální ramena propletená pásy kosmického prachu a potečkovaná růžovými hvězdotvornými oblastmi. Ale tato hloubková expozice také ukazuje pozoruhodné slabé smyčky a výběžky spirálních ramen. Galaxie M63 je dominantním členem známé skupiny galaxií a její slabé rozsáhlé útvary by mohly být výsledkem gravitačních interakcí s blízkými galaxiemi. M63 září napříč celým elektromagnetickým spektrem a předpokládá se, že prochází poryvem intenzivního vznikání hvězd.

Štítky: Spirální galaxie, M63, Ngc5055


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stopa mezinárodní stanice ISS nad jihozápadním obzorem

Další informace »