Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 2948: Mlhovina Běžící kuře

Uznání a copyright: Steve Crouch

Uvnitř i vně rozsáhlého jižního souhvězdí Centaurus jsou jasné mlhoviny. Tato katalogizovaná jako IC 2948 je blízko hvězdy Lambda Centauri a na obloze není příliš daleko od známější mlhoviny Eta Carinae. Embedded in the reddish glowing cloud of V červeně zářícím mračnu vodíku, tedy v typické emisní mlhovině z oblastí tvořících se hmotných hvězd, je ponořena mladá energetická hvězdokupa IC 2944. Nahoře jsou v siluetě vidět malá, tmavá mračna temného kosmického prachu. Po svém objeviteli se nazývají Thackerayovy globule a jsou potenciálními místy tvorby nových hvězd, ale nyní jsou nejspíš erodovány intenzivním zářením blízkých mladých hvězd. Pohled do středu této oblasti někomu možná připomíná populární název mlhoviny IC 2948 - Běžící kuře. Tento nádherný kout oblohy v odhadované vzdálenosti mlhoviny 6000 světelných let zabírá asi 70 světelných let.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Ic2944, Ic2948, Lambda centauri, Thackery's globules


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »