Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messierův maraton

Uznání a copyright: Amir Hossein Abolfath

Mnoho pozorovatelů na severní polokouli zachvácených astronomickou horečkou se vydává na Messierův maraton. Dokončení tohoto maratonu vyžaduje prohlédnout všech 110 objektů v katalogu francouzského astronoma 18. století Charlese Messiera v jediné šňůře pozorování od soumraku do svítání. Pro splnění tohoto obtížného úkolu jsou často vhodnější dny o víkendu se skoro bezměsíčnými nocemi blízko březnové rovnodenosti. Na této barevné šestihodinové expozici skupiny odhodlané proběhnout letošní Messierův maraton jsou jak nebeské stopy hvězd, tak pozemské světelné stopy asi 200 amatérských astronomů. Snímek byl pořízen z odlehlého, starověkého paláce Bahram v severoiránském národním parku Kavir. Astronom a dřívější organizátor Messierova maratonu pro ASIAC Babak Tafreshi nabízí poutavý zrychlený film této události (soubor wmv, 2MB).
Oprava: Na chybný odkaz na film upozornil Petr Veselý

Štítky: Stopy hvězd, Iran, Messier marathon, Bahram palace, National park


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »