Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messierův maraton

Uznání a copyright: Amir Hossein Abolfath

Mnoho pozorovatelů na severní polokouli zachvácených astronomickou horečkou se vydává na Messierův maraton. Dokončení tohoto maratonu vyžaduje prohlédnout všech 110 objektů v katalogu francouzského astronoma 18. století Charlese Messiera v jediné šňůře pozorování od soumraku do svítání. Pro splnění tohoto obtížného úkolu jsou často vhodnější dny o víkendu se skoro bezměsíčnými nocemi blízko březnové rovnodenosti. Na této barevné šestihodinové expozici skupiny odhodlané proběhnout letošní Messierův maraton jsou jak nebeské stopy hvězd, tak pozemské světelné stopy asi 200 amatérských astronomů. Snímek byl pořízen z odlehlého, starověkého paláce Bahram v severoiránském národním parku Kavir. Astronom a dřívější organizátor Messierova maratonu pro ASIAC Babak Tafreshi nabízí poutavý zrychlený film této události (soubor wmv, 2MB).
Oprava: Na chybný odkaz na film upozornil Petr Veselý

Štítky: Stopy hvězd, Iran, Messier marathon, Bahram palace, National park


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »