Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie ve srážce

Uznání: Debra Meloy Elmegreen (Vassar College) et al.,
& the Hubble Heritage Team (AURA/STScI/NASA)

Za miliardy let zůstane jenom jedna z těchto dvou galaxií. Do té doby se budou obě spirální galaxie NGC 2207 a IC 2163 pomalu natahovat a vytvářet slapy hmoty, plochy rázového plynu, pásy tmavého prachu, období překotného vznikání hvězd a proudy vyvrhovaných hvězd. Astronomové předpovídají, že větší galaxie NGC 2207 vlevo nakonec pohltí menší galaxii IC 2163 vpravo. Od posledního přiblížení uplynulo asi 40 miliónů let, přičemž menší galaxie otáčí proti směru hodinových ručiček a nyní je trochu za větší galaxií. Mezi hvězdami je tolik místa, že pokud se galaxie srazí, tak hvězdy v nich se obvykle nesrazí.

Štítky: Spirální galaxie, Galaxie ve srážce, NGC 2207


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE

C/2020 F3 NEOWISE

Další informace »