Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bakteriofágy: Nejběžnější životu podobná forma na Zemi

Uznání: Wikipedia; Insert: Mike Jones

Na Zemi je více bakteriofágů, než kterékoliv jiné životu podobné formy. Tyto malé viry jasně nejsou formou života, jelikož bez spojení s bakteriemi nejsou aktivní. Bakteriofágy na bakterie útočí a požírají je a nejspíše to dělají už více jak 3 miliardy let. I když byly objeveny už počátkem minulého století, tak užasný přebytek fágů se dostal do povědomosti teprve nedávno, když se zjistilo, že jediná kapka mořské vody jich obvykle obsahuje milióny. Z toho lze extrapolovat, že fágy jsou nejspíše miliard miliard (sic) krát četnější, než lidé. Na snímku nahoře je elektronová mikrografie více jak tuctu bakteriofágů připojených k jediné bakterii. Fágy jsou tak malé, že do jednoho milimetru by se jich vešlo asi milión. Jejich schopnost zabíjet baktérie z nich činí potenciální spojence proti baktériím, které způsobují lidské nemoci, ovšem pro široké medicínské použití nejsou bakteriofágy zatím dobře prostudovány.

Štítky: Země, Bacteriophage, Phage


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »