Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bakteriofágy: Nejběžnější životu podobná forma na Zemi

Uznání: Wikipedia; Insert: Mike Jones

Na Zemi je více bakteriofágů, než kterékoliv jiné životu podobné formy. Tyto malé viry jasně nejsou formou života, jelikož bez spojení s bakteriemi nejsou aktivní. Bakteriofágy na bakterie útočí a požírají je a nejspíše to dělají už více jak 3 miliardy let. I když byly objeveny už počátkem minulého století, tak užasný přebytek fágů se dostal do povědomosti teprve nedávno, když se zjistilo, že jediná kapka mořské vody jich obvykle obsahuje milióny. Z toho lze extrapolovat, že fágy jsou nejspíše miliard miliard (sic) krát četnější, než lidé. Na snímku nahoře je elektronová mikrografie více jak tuctu bakteriofágů připojených k jediné bakterii. Fágy jsou tak malé, že do jednoho milimetru by se jich vešlo asi milión. Jejich schopnost zabíjet baktérie z nich činí potenciální spojence proti baktériím, které způsobují lidské nemoci, ovšem pro široké medicínské použití nejsou bakteriofágy zatím dobře prostudovány.

Štítky: Země, Bacteriophage, Phage


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »