Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bakteriofágy: Nejběžnější životu podobná forma na Zemi

Uznání: Wikipedia; Insert: Mike Jones

Na Zemi je více bakteriofágů, než kterékoliv jiné životu podobné formy. Tyto malé viry jasně nejsou formou života, jelikož bez spojení s bakteriemi nejsou aktivní. Bakteriofágy na bakterie útočí a požírají je a nejspíše to dělají už více jak 3 miliardy let. I když byly objeveny už počátkem minulého století, tak užasný přebytek fágů se dostal do povědomosti teprve nedávno, když se zjistilo, že jediná kapka mořské vody jich obvykle obsahuje milióny. Z toho lze extrapolovat, že fágy jsou nejspíše miliard miliard (sic) krát četnější, než lidé. Na snímku nahoře je elektronová mikrografie více jak tuctu bakteriofágů připojených k jediné bakterii. Fágy jsou tak malé, že do jednoho milimetru by se jich vešlo asi milión. Jejich schopnost zabíjet baktérie z nich činí potenciální spojence proti baktériím, které způsobují lidské nemoci, ovšem pro široké medicínské použití nejsou bakteriofágy zatím dobře prostudovány.

Štítky: Země, Bacteriophage, Phage


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »