Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7331 a dál

Uznání a copyright: Don Goldman, Sierra Remote Observatories

Velká krásná spirální galaxie NGC 7331 se často považuje za analogickou s naší vlastní Mléčnou dráhou. NGC 7331 ve vzdálenosti asi 50 miliónů světelných let v severním souhvězdí Pegasus byla už dříve rozpoznána jako spirální mlhovina a je ve skutečnosti jednou z nejjasnějších galaxií, které nejsou ve slavném katalogu Charlese Messiera z 18. století. Jelikož je galaktický disk vůči nám nakloněn, tak snímky dalekohledem vyvolávají silný pocit hloubky. Efekt ještě zesilují galaxie, které jsou vidět za tímto nádherným vesmírným ostrovem. Galaxie v pozadí mají asi jen jednu desetinu zdánlivé velikosti NGC 7331, takže se nachází desetkrát dál. Jejich těsné uskupení na obloze s NGC 7331 je pouhou náhodou. Toto vizuální uskupení galaxií je též známo jako jako Deer Lick Group.

Štítky: Spirální galaxie, Ngc7331, Background galaxy, Deer lick group


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »