Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzdálené 3kpc rameno

Uznání: R. Hurt (SSC), JPL-Caltech, NASA

Velký objev se skrýval v datech. Tom Dame (Harvard-Smithsonian CfA) našel zcela náhodou nové spirální rameno v Mléčné dráze, když se připravoval na přednášku o spirálních ramenech Galaxie pro schůzi Americké astronomické společnosti. Na této ilustraci je rameno označeno jako Far 3kpc Arm (Vzdálené 3kpc rameno), nachází se ve vzdálenosti 3 kpc (kiloparseky) neboli asi 10 000 světelných let od galaktického středu na opačné straně od Slunce. Spolu s Blízkým 3kpc ramenem, jehož přítomnost je známa už od poloviny padesátých let minulého století, vytváří protější vnitřní rameno symetrii galaxie. Tato ramena definuje rázový mezihvězdný plyn, který teče po obou stranách centrální příčky Mléčné dráhy. Dame se svým spolupracovníkem Patrickem Thaddeusem zaznamenal přítomnost obou spirálních ramen v rádiových datech sledováním emise molekul oxidu uhelnatého podél galaktické roviny. Kolik hvězd vzniká v obou protilehlých ramenech? Navzdory tomuto popisu hvězd a hvězdotvorných oblastí podél ramen poslední pokus hledání formací hvězd v Blízkém 3kpc rameni v roce 1980 žádné nenašel. Objev Vzdáleného 3kpc ramena obnovil zájem o tuto i další otázky o středu Mléčné dráhy.

Štítky: Galaktický střed, Milky Way Galaxy, Spiral arm


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »