Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzdálené 3kpc rameno

Uznání: R. Hurt (SSC), JPL-Caltech, NASA

Velký objev se skrýval v datech. Tom Dame (Harvard-Smithsonian CfA) našel zcela náhodou nové spirální rameno v Mléčné dráze, když se připravoval na přednášku o spirálních ramenech Galaxie pro schůzi Americké astronomické společnosti. Na této ilustraci je rameno označeno jako Far 3kpc Arm (Vzdálené 3kpc rameno), nachází se ve vzdálenosti 3 kpc (kiloparseky) neboli asi 10 000 světelných let od galaktického středu na opačné straně od Slunce. Spolu s Blízkým 3kpc ramenem, jehož přítomnost je známa už od poloviny padesátých let minulého století, vytváří protější vnitřní rameno symetrii galaxie. Tato ramena definuje rázový mezihvězdný plyn, který teče po obou stranách centrální příčky Mléčné dráhy. Dame se svým spolupracovníkem Patrickem Thaddeusem zaznamenal přítomnost obou spirálních ramen v rádiových datech sledováním emise molekul oxidu uhelnatého podél galaktické roviny. Kolik hvězd vzniká v obou protilehlých ramenech? Navzdory tomuto popisu hvězd a hvězdotvorných oblastí podél ramen poslední pokus hledání formací hvězd v Blízkém 3kpc rameni v roce 1980 žádné nenašel. Objev Vzdáleného 3kpc ramena obnovil zájem o tuto i další otázky o středu Mléčné dráhy.

Štítky: Galaktický střed, Milky Way Galaxy, Spiral arm


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »