Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Caloris zvýrazněnými barvami

Uznání: Courtesy of Science/AAAS

Rozsáhlá pánev Caloris na Merkuru je jedním z největším impaktních bazénů ve sluneční soustavě. Tento bazén vznikl v ranné historii sluneční soustavy dopadem velkého asteroidu, měří asi 1500 kilometrů a na této mozaice ve zvýrazněných barvách je vidět žlutě. Tyto obrazové údaje pocházejí z průletu kosmické sondy MESSENGER 14. ledna a pořídil je přístroj MDIS. Oranžové skvrny kolem obvodu bazénu se nyní považují za vulkanické výstupy, což představuje nový důkaz, že hladké pláně na Merkuru vskutku vznikly lávovými toky. K dalším objevům na Merkuru patří důkaz sondy MESSENGER, že Merkur má podobně jako planeta Země globální magnetické pole, které generuje jeho velké jádro jako dynamo a že povrch Merkuru se výrazně smrštil, když se jeho jádro ochladilo.

Štítky: Merkur, Messenger, Caloris Basin, Enhanced color


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »