Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Caloris zvýrazněnými barvami

Uznání: Courtesy of Science/AAAS

Rozsáhlá pánev Caloris na Merkuru je jedním z největším impaktních bazénů ve sluneční soustavě. Tento bazén vznikl v ranné historii sluneční soustavy dopadem velkého asteroidu, měří asi 1500 kilometrů a na této mozaice ve zvýrazněných barvách je vidět žlutě. Tyto obrazové údaje pocházejí z průletu kosmické sondy MESSENGER 14. ledna a pořídil je přístroj MDIS. Oranžové skvrny kolem obvodu bazénu se nyní považují za vulkanické výstupy, což představuje nový důkaz, že hladké pláně na Merkuru vskutku vznikly lávovými toky. K dalším objevům na Merkuru patří důkaz sondy MESSENGER, že Merkur má podobně jako planeta Země globální magnetické pole, které generuje jeho velké jádro jako dynamo a že povrch Merkuru se výrazně smrštil, když se jeho jádro ochladilo.

Štítky: Merkur, Messenger, Caloris Basin, Enhanced color


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »