Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Caloris zvýrazněnými barvami

Uznání: Courtesy of Science/AAAS

Rozsáhlá pánev Caloris na Merkuru je jedním z největším impaktních bazénů ve sluneční soustavě. Tento bazén vznikl v ranné historii sluneční soustavy dopadem velkého asteroidu, měří asi 1500 kilometrů a na této mozaice ve zvýrazněných barvách je vidět žlutě. Tyto obrazové údaje pocházejí z průletu kosmické sondy MESSENGER 14. ledna a pořídil je přístroj MDIS. Oranžové skvrny kolem obvodu bazénu se nyní považují za vulkanické výstupy, což představuje nový důkaz, že hladké pláně na Merkuru vskutku vznikly lávovými toky. K dalším objevům na Merkuru patří důkaz sondy MESSENGER, že Merkur má podobně jako planeta Země globální magnetické pole, které generuje jeho velké jádro jako dynamo a že povrch Merkuru se výrazně smrštil, když se jeho jádro ochladilo.

Štítky: Merkur, Messenger, Caloris Basin, Enhanced color


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »