Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety a oheň s měsíčním světlem

Uznání a copyright: Dmitrii Zagorodnov

Potulné planety, jasné hvězdy a mladý srpek Měsíce zdobily podvečer 5. července západní oblohu. Tři nebeská světla, Saturn (vlevo nahoře), Mars a konečně Regulus, alfa ze souhvězdí Lva jsou seřazena podél roviny ekliptiky sluneční soustavy a spolu s Měsícem tvoří nepřehlédnutelné uskupení. V popředí pochopitelně leží samotná planeta Země a této scéně dominují světla města Santa Barbara v Kalifornii. Závoj kouře nad městem je z nebezpečných lesních požárů, které stále zuří na kopcích vpravo. Ve čtvrtek večer budou Saturn a Mars vidět ještě blíž v konjunkci a na obloze je bude dělit jen 3/4 stupně.

Štítky: Mars, Měsíc, Saturn, Regulus, Konjunkce, Fire


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »