Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety a oheň s měsíčním světlem

Uznání a copyright: Dmitrii Zagorodnov

Potulné planety, jasné hvězdy a mladý srpek Měsíce zdobily podvečer 5. července západní oblohu. Tři nebeská světla, Saturn (vlevo nahoře), Mars a konečně Regulus, alfa ze souhvězdí Lva jsou seřazena podél roviny ekliptiky sluneční soustavy a spolu s Měsícem tvoří nepřehlédnutelné uskupení. V popředí pochopitelně leží samotná planeta Země a této scéně dominují světla města Santa Barbara v Kalifornii. Závoj kouře nad městem je z nebezpečných lesních požárů, které stále zuří na kopcích vpravo. Ve čtvrtek večer budou Saturn a Mars vidět ještě blíž v konjunkci a na obloze je bude dělit jen 3/4 stupně.

Štítky: Mars, Měsíc, Saturn, Regulus, Konjunkce, Fire


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »