Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety a oheň s měsíčním světlem

Uznání a copyright: Dmitrii Zagorodnov

Potulné planety, jasné hvězdy a mladý srpek Měsíce zdobily podvečer 5. července západní oblohu. Tři nebeská světla, Saturn (vlevo nahoře), Mars a konečně Regulus, alfa ze souhvězdí Lva jsou seřazena podél roviny ekliptiky sluneční soustavy a spolu s Měsícem tvoří nepřehlédnutelné uskupení. V popředí pochopitelně leží samotná planeta Země a této scéně dominují světla města Santa Barbara v Kalifornii. Závoj kouře nad městem je z nebezpečných lesních požárů, které stále zuří na kopcích vpravo. Ve čtvrtek večer budou Saturn a Mars vidět ještě blíž v konjunkci a na obloze je bude dělit jen 3/4 stupně.

Štítky: Mars, Měsíc, Saturn, Regulus, Konjunkce, Fire


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »