Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety a oheň s měsíčním světlem

Uznání a copyright: Dmitrii Zagorodnov

Potulné planety, jasné hvězdy a mladý srpek Měsíce zdobily podvečer 5. července západní oblohu. Tři nebeská světla, Saturn (vlevo nahoře), Mars a konečně Regulus, alfa ze souhvězdí Lva jsou seřazena podél roviny ekliptiky sluneční soustavy a spolu s Měsícem tvoří nepřehlédnutelné uskupení. V popředí pochopitelně leží samotná planeta Země a této scéně dominují světla města Santa Barbara v Kalifornii. Závoj kouře nad městem je z nebezpečných lesních požárů, které stále zuří na kopcích vpravo. Ve čtvrtek večer budou Saturn a Mars vidět ještě blíž v konjunkci a na obloze je bude dělit jen 3/4 stupně.

Štítky: Mars, Měsíc, Saturn, Regulus, Konjunkce, Fire


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »