Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci Kupy v Panně

Uznání a copyright: Günter Kerschhuber (Gahberg Observatory)

Kupa galaxií v Panně je nejbližší kupou galaxií k naší Mléčné dráze. Kupa v Panně je tak blízko, že na obloze zabírá více jak 5 stupňů, tedy asi desetinásobek úhlového rozměru úplňku. Kupa v Panně se svým srdcem ve vzdálenosti asi 70 miliónů světelných let je nejbližší kupou galaxií, obsahuje přes 2000 galaxií a výrazně gravitačně přitahuje galaxie z Místní skupiny galaxií v okolí naší Mléčné dráhy. Tato kupa obsahuje nejenom hvězdami zaplněné galaxie, ale také plyn horký tak, že rentgenově září. Pohyby galaxií uvnitř a kolem kup ukazují na to, že obsahují více temné hmoty než je všechna hmota, kterou můžeme vidět. Na snímku nahoře je srdce Kupy v Panně včetně jasných Messierových galaxií jako jsou Markarianovy oči vlevo nahoře, M86 od středu vpravo nahoře, M84 zcela vpravo, stejně jako spirální galaxie NGC 4388 vpravo dole.

Štítky: Galaxie, Virgo Cluster of Galaxies, Center


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »