Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M86 v kupě v Panně

Uznání a copyright: Greg Morgan (Sierra Remote Observatories)

Jasná čočkovitá galaxie M86 ve středu tohoto pohledu se nachází v srdci Kupy galaxií v Panně. V sousedství jsou další jasné galaxie včetně M84 vpravo nahoře, spirální galaxie zboku NGC4388 u pravého okraje, výrazného vzájemně se ovlivňujícího páru galaxií Markarianovy oči v levém dolním rohu a asi na 11 hodinách spirální galaxie zboku NGC 4402. Kupa v Panně má dobře přes tisíc členů a je nejbližší velkou kupou galaxií. V průměru jsou kupy galaxií asi 50 miliónů světelných let daleko. Vychutnat si celou Kupu v Panně je obtížné, neboť se rozkládá na tak velké ploše, na obloze zabírá více jak 10°. Tento podrobný snímek kupy pokrývá oblast menší jak 1°, asi 1.5 násobek velikosti úplňku.

Štítky: Galaxie, Kupa galaxií, Kupa v Panně, Lenticular galaxy, M86, M84


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »