Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M86 v kupě v Panně

Uznání a copyright: Greg Morgan (Sierra Remote Observatories)

Jasná čočkovitá galaxie M86 ve středu tohoto pohledu se nachází v srdci Kupy galaxií v Panně. V sousedství jsou další jasné galaxie včetně M84 vpravo nahoře, spirální galaxie zboku NGC4388 u pravého okraje, výrazného vzájemně se ovlivňujícího páru galaxií Markarianovy oči v levém dolním rohu a asi na 11 hodinách spirální galaxie zboku NGC 4402. Kupa v Panně má dobře přes tisíc členů a je nejbližší velkou kupou galaxií. V průměru jsou kupy galaxií asi 50 miliónů světelných let daleko. Vychutnat si celou Kupu v Panně je obtížné, neboť se rozkládá na tak velké ploše, na obloze zabírá více jak 10°. Tento podrobný snímek kupy pokrývá oblast menší jak 1°, asi 1.5 násobek velikosti úplňku.

Štítky: Galaxie, Kupa galaxií, Kupa v Panně, Lenticular galaxy, M86, M84


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »