Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zóna Tarantule

Uznání a copyright: Robert Gendler

Mlhovina Tarantule je obří oblast o průměru přes 1000 světelných let a nachází se v naší sousední galaxii ve Velkém Magellanově mračnu (LMC). Tento kosmický arachnid se nachází vlevo nahoře na této rozsáhlé mozaice, která pokrývá více jak 6000 světelných let LMC. Intenzivní radiace, hvězdné větry a rázové vlny ze supernov z centrální mladé kupy hmotných hvězd katalogizované jako R136, která je uvnitř Tarantule (NGC 2070), vzbuzují záření mlhoviny a dávají tvar pavoučím vláknům. Kolem Tarantule jsou bouřlivé hvězdotvorné oblasti s mladými hvězdokupami, filamenty a bublinovými mračny. Blízko středu se nachází malý, ale rozpínající se zbytek supernovy 1987a, nejbližší supernovy v moderní historii. Toto bohaté pole je široké asi čtyři úplňky a nachází se v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, 30 Doradus, R136, Tarantula nebula, Ngc2070


8. vesmírný týden 2026

8. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 2. do 22. 2. 2026. Měsíc bude v novu a čeká nás večerní konjunkce s planetami. Velmi nízko je za soumraku Venuše, o něco výše Merkur, Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko nad jihozápadem Uran a k jihu stoupá Jupiter. Aktivita Slunce nízká. Crew-12 úspěšně dorazila na ISS. Mise Crew-12 úspěšně zakotvila u ISS v lodi Crew Dragon Endeavour. Evropská raketa Ariane 6 letěla poprvé a úspěšně se čtyřmi urychlovacími postranními motory. Vulcan měl při úspěšném startu s tajnou misí USSF-87 problém s postranním motorem, stejně jako při druhém letu této rakety. Před pěti lety jsme napjatě sledovali úspěšné přistání Perseverance na Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »