Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiový oblouk centra Galaxie

Uznání: Farhad Zadeh et al. (Northwestern), VLA, NRAO

Co způsobilo tuto neobvyklou strukturu poblíž středu naší Galaxie? Dlouhé rovnoběžné paprsky, které se sklání nahoře na radiovém snímku jsou souborně známé jako Rádiový oblouk centra Galaxie a vyčnívají přímo z Galaktické roviny. Rádiový oblouk je spojen s Galaktickým centrem podivně zakřivenými filamenty, které se nazývají Oblouky. Ta jasná rádiová struktura vpravo dole nejspíš obklopuje černou díru v Galaktickém centru a je známa jako Sagittarius A*. Jedna z hypotéz o jejím původu tvrdí, že Rádiový oblouk a Oblouky mají takovou geometrii, protože obsahují horkou plazmu, která teče podél linií s konstatním magnetickým polem. Zdá se, že snímky z rentgenové observatoře Chandra ukazují, jak se tato plazma sráží s okolním mračnem studeného plynu.

Štítky: Galaktický střed, Radio arc, Sag A*


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »