Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiový oblouk centra Galaxie

Uznání: Farhad Zadeh et al. (Northwestern), VLA, NRAO

Co způsobilo tuto neobvyklou strukturu poblíž středu naší Galaxie? Dlouhé rovnoběžné paprsky, které se sklání nahoře na radiovém snímku jsou souborně známé jako Rádiový oblouk centra Galaxie a vyčnívají přímo z Galaktické roviny. Rádiový oblouk je spojen s Galaktickým centrem podivně zakřivenými filamenty, které se nazývají Oblouky. Ta jasná rádiová struktura vpravo dole nejspíš obklopuje černou díru v Galaktickém centru a je známa jako Sagittarius A*. Jedna z hypotéz o jejím původu tvrdí, že Rádiový oblouk a Oblouky mají takovou geometrii, protože obsahují horkou plazmu, která teče podél linií s konstatním magnetickým polem. Zdá se, že snímky z rentgenové observatoře Chandra ukazují, jak se tato plazma sráží s okolním mračnem studeného plynu.

Štítky: Galaktický střed, Radio arc, Sag A*


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »