Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiový oblouk centra Galaxie

Uznání: Farhad Zadeh et al. (Northwestern), VLA, NRAO

Co způsobilo tuto neobvyklou strukturu poblíž středu naší Galaxie? Dlouhé rovnoběžné paprsky, které se sklání nahoře na radiovém snímku jsou souborně známé jako Rádiový oblouk centra Galaxie a vyčnívají přímo z Galaktické roviny. Rádiový oblouk je spojen s Galaktickým centrem podivně zakřivenými filamenty, které se nazývají Oblouky. Ta jasná rádiová struktura vpravo dole nejspíš obklopuje černou díru v Galaktickém centru a je známa jako Sagittarius A*. Jedna z hypotéz o jejím původu tvrdí, že Rádiový oblouk a Oblouky mají takovou geometrii, protože obsahují horkou plazmu, která teče podél linií s konstatním magnetickým polem. Zdá se, že snímky z rentgenové observatoře Chandra ukazují, jak se tato plazma sráží s okolním mračnem studeného plynu.

Štítky: Galaktický střed, Radio arc, Sag A*


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »