Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdotvorná oblast NGC 3582

Uznání a copyright: T. A. Rector (U. Alaska), T. Abbott, NOAO, AURA, NSF

Co se to děje v mlhovině NGC 3582? Vznikají tam jasné hvězdy a zajímavé molekuly. Tato komplexní mlhovina se nalézá ve hvězdotvorné oblasti zvané RCW 57. Na tomto snímku jsou viditelné husté uzlíky tmavého mezihvězdného prachu, jasné hvězdy, které vznikly v několika málo minulých miliónech let, pole zářícího vodíku ionizovaného těmito hvězdami a velké smyčky plynu vyvrhovaného umírajícími hvězdami. Nedávná podrobná studie NGC 3582 ukázala přinejmenším 33 hmotných hvězd na konci svého vývoje a také jasnou přítomnost složitých uhlíkatých molekul známých jako polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH - Polycyclic Aromatic Hydrocarbons). Předpokládá se, že PAH vznikají v chládnoucím plynu hvězdotvorných oblastí a jejich vývoj při formování Slunce z mlhoviny před 5 miliardami let mohl být důležitým krokem při vývoji života na Zemi. Tento obraz pořídil v minulém roce 4m dalekohled Blanco meziamerické observatoře CTIO (Cerro Tololo Inter-American Observatory) v Chile.

Štítky: Mlhovina, Star-forming region, NGC 3582


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »