Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzorce letů nad USA

Uznání a copyright: Aaron Koblin, FAA

Kam se ti pozemšťané ženou? Každý den se milióny lidí po planetě Zemi přemísťují letadly. Nad Spojenými Státy se každodenně uskuteční stovky tisíc letů. Nahoře se můžete podívat na grafické vyjádření těchto letů, které vytvořil Aaron Koblin. Po kliknutí na obrázek nahoře ve většině prohlížečů uvidíte film, který je možná lépe vidět zde. Tento film zobrazuje letové vzory v průběhu několika dnů v březnu 2005. Číslo vlevo dole ukazuje počet s USA souvisejících letů v čase zobrazeném vpravo dole. Zobrazené stopy nejsou kondenzačními stopami, ale jsou uměle generované počítačovým algoritmem. V Severní Americe a v USA lze rozlišit i velká města. Prohlídka filmu ukazuje, že některá období během dne jsou rušnější, než jiná, jelikož se z některých míst odlétá v časech, které jsou pro cestující vhodnější. Létání do vzdálených míst je mnohem bezpečnější, než jízda autem tam. Let letadlem nicméně zůstává o něco víc nebezpečný, než jízda autem na nejbližší letiště.

Štítky: Airplane, FAA, Flight patterns


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »