Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzorce letů nad USA

Uznání a copyright: Aaron Koblin, FAA

Kam se ti pozemšťané ženou? Každý den se milióny lidí po planetě Zemi přemísťují letadly. Nad Spojenými Státy se každodenně uskuteční stovky tisíc letů. Nahoře se můžete podívat na grafické vyjádření těchto letů, které vytvořil Aaron Koblin. Po kliknutí na obrázek nahoře ve většině prohlížečů uvidíte film, který je možná lépe vidět zde. Tento film zobrazuje letové vzory v průběhu několika dnů v březnu 2005. Číslo vlevo dole ukazuje počet s USA souvisejících letů v čase zobrazeném vpravo dole. Zobrazené stopy nejsou kondenzačními stopami, ale jsou uměle generované počítačovým algoritmem. V Severní Americe a v USA lze rozlišit i velká města. Prohlídka filmu ukazuje, že některá období během dne jsou rušnější, než jiná, jelikož se z některých míst odlétá v časech, které jsou pro cestující vhodnější. Létání do vzdálených míst je mnohem bezpečnější, než jízda autem tam. Let letadlem nicméně zůstává o něco víc nebezpečný, než jízda autem na nejbližší letiště.

Štítky: Airplane, FAA, Flight patterns


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »