Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Komplex N44

Uznání a copyright: Don Goldman, Macedon Ranges Observatory

Opravdu obří komplex emisních mlhovin N44 měří asi 1000 světelných let. Září na jižní obloze jako příslušník naší sousední galaxie Velké Magellanovo mračno ve vzdálenosti 170 000 světelných let. Intenzivní záření a větry z horkých, mladých, svítivých hvězd v N44 vybuzují a tvářejí vlákna a proudy zářícího mlhovinného plynu. K obrovským, rozfouknutým útvarům v této oblasti také přispěly supernovy, smrtící výbuchy hmotných hvězd s krátkým životem. Ve středu superbubliny je vidět kupa mladých hvězd, velká 250 světelných let. Tento podrobný pohled na složité struktury ve falešných barvách kóduje emise z vodíku, kyslíku a síry do odstínů modré a zelené.

Štítky: Supernova, Lmc, Hvězdný vítr, Emisní mlhovina, N44


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »