Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Komplex N44

Uznání a copyright: Don Goldman, Macedon Ranges Observatory

Opravdu obří komplex emisních mlhovin N44 měří asi 1000 světelných let. Září na jižní obloze jako příslušník naší sousední galaxie Velké Magellanovo mračno ve vzdálenosti 170 000 světelných let. Intenzivní záření a větry z horkých, mladých, svítivých hvězd v N44 vybuzují a tvářejí vlákna a proudy zářícího mlhovinného plynu. K obrovským, rozfouknutým útvarům v této oblasti také přispěly supernovy, smrtící výbuchy hmotných hvězd s krátkým životem. Ve středu superbubliny je vidět kupa mladých hvězd, velká 250 světelných let. Tento podrobný pohled na složité struktury ve falešných barvách kóduje emise z vodíku, kyslíku a síry do odstínů modré a zelené.

Štítky: Supernova, Lmc, Hvězdný vítr, Emisní mlhovina, N44


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »