Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Napříč vesmírem

Uznání: NASA Swift Team, Stefan Immler (GSFC) et al.

Jak daleko můžete vidět? I ty nejslabší hvězdy, viditelné prostým okem jsou od nás vzdáleny pouze sta nebo tisíce světelných let, a jsou uvnitř v naší vlastní galaxii, v Mléčné dráze. Jestliže ovšem víte, kterým směrem se dívat, tak můžete také zahlédnout galaxii v Andromedě, bledý, mlhavý obláček, který je od nás asi 2.5 miliónu světelných let. Jestliže jste se však 19. března upřeně dívali směrem k severnímu souhvězdí Pastýř (Bootes) mohli jste i bez triedru nebo dalekohledu být svědky slabého krátkého záblesku světla z gama vzplanutí. Ukázalo se, že zdroj toho záblesku byl za polovinou vesmíru ve vzdálenosti asi 7.5 miliard světelných let. Nyní je významný tím, že je to skutečně nejjasnější kdykoli objevený objekt, a zároveň nejvzdálenější, který může být vidět prostým okem. Odhaduje se, že tento kosmický výbuch byl dva a půl miliónu krát jasnější než nejasnější známá supernova. Toto obří vzplanutí našla a jeho polohu zjistila družice Swift a tak umožnila rychlé změření vzdálenosti a následná pozorování velkými pozemskými dalekohledy. Slábnoucí dosvit gama vzplanutí označovaného jako GRB080319B ukazují tyto dva panely: levý ukazuje rentgenové podání, pravý ultrafialové.
Oprava:Původní překlad výrazně pozměněn na základě překladu od Ivana Růžičky

Štítky: Rentgenový, Gama vzplanutí, Ultrafialový, Swift, Grb080319b


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »