Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Napříč vesmírem

Uznání: NASA Swift Team, Stefan Immler (GSFC) et al.

Jak daleko můžete vidět? I ty nejslabší hvězdy, viditelné prostým okem jsou od nás vzdáleny pouze sta nebo tisíce světelných let, a jsou uvnitř v naší vlastní galaxii, v Mléčné dráze. Jestliže ovšem víte, kterým směrem se dívat, tak můžete také zahlédnout galaxii v Andromedě, bledý, mlhavý obláček, který je od nás asi 2.5 miliónu světelných let. Jestliže jste se však 19. března upřeně dívali směrem k severnímu souhvězdí Pastýř (Bootes) mohli jste i bez triedru nebo dalekohledu být svědky slabého krátkého záblesku světla z gama vzplanutí. Ukázalo se, že zdroj toho záblesku byl za polovinou vesmíru ve vzdálenosti asi 7.5 miliard světelných let. Nyní je významný tím, že je to skutečně nejjasnější kdykoli objevený objekt, a zároveň nejvzdálenější, který může být vidět prostým okem. Odhaduje se, že tento kosmický výbuch byl dva a půl miliónu krát jasnější než nejasnější známá supernova. Toto obří vzplanutí našla a jeho polohu zjistila družice Swift a tak umožnila rychlé změření vzdálenosti a následná pozorování velkými pozemskými dalekohledy. Slábnoucí dosvit gama vzplanutí označovaného jako GRB080319B ukazují tyto dva panely: levý ukazuje rentgenové podání, pravý ultrafialové.
Oprava:Původní překlad výrazně pozměněn na základě překladu od Ivana Růžičky

Štítky: Rentgenový, Gama vzplanutí, Ultrafialový, Swift, Grb080319b


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »