Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatý noční hrad

Uznání a copyright: P-M Hedén

Na tomto pohledu ze Světa v noci se zdá, jakoby se hvězdokupa Plejády nacházela zrovna za stromem nad temnou hradní věží. Na hvězdné obloze zde zachycené dříve tento měsíc je vidět pod Plejádami Aldebaran a poblíž středu obrázku nahoře je malý,slabý, mlhavý obláček, jinak známý jako kometa Holmes. Hvězdnatý noční hrad je možná jméno vhodné pro ruiny středověkého hradu v popředí. Ale jeho tradiční jméno je hrad Mörby a nachází se severně od Stockholmu u jezera Skedviken v Norrtälje ve Švédsku.

Štítky: Plejády, Castle, Comet Holmes, TWAN, Castle morby


41. vesmírný týden 2025

41. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 10. do 12. 10. 2025. Měsíc je počátkem týdne v úplňku a na konci týdne přestává být vidět na večerní obloze. To umožní lepší viditelnost dvou komet, jejichž nástup na večerní oblohu s nadějí očekáváme. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) bude vidět zatím jen dalekohledem a trochu obtížněji, ale snad také menším dalekohledem, by mohla být vidět i C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc a bude v konjunkci s Měsícem. Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je poměrně aktivní a opět nastaly slabé polární záře. V plánech startů raket nyní figuruje výhradně Falcon 9 s telekomunikačními družicemi Starlink a Kuiper. Sto let od narození by oslavil významný český astronom Miroslav Plavec.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stack 4 fotiek

Další informace »