Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa McNaught nad Chile

Uznání a copyright: Stéphane Guisard

Kometa McNaught byla možná nejfotogeničtější kometou našich časů. Po svém představení na severní polokouli počátkem ledna se kometa přesunula na jih a rozvinula dlouhý a neobvyklý prachový ohon, který obšťastňoval pozorovatele na jižní polokouli. Na snímku nahoře je kometa McNaught před rokem nad Chile. Levé části snímku nahoře dominuje jasná kometa a přes celý obraz se rozprostírá část jejího vznešeného ohonu. Z tohoto místa v pohoří And je nahoře vidět kometa McNaught a skvostná obloha, naproti je srpek měsíce a dole mračna, závoj v atmosféře a světla Santiaga. Kometa McNaught už odletěla do vnější sluneční soustavy a je nyní viditelná jen velkými dalekohledy jako malá skvrnka. Další nádherná kometa roku 2007, kometa Holmes, už také zeslábla ze snadného dohledu.

Štítky: Ohon, Chile, Comet mcnaught


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »