Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa McNaught nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: Minoru Yoneto

Kometa McNaught je asi nejfotogeničtější kometou naší doby. Po docela slušném podívané na severní polokouli v polovině ledna se kometa přesunula na jih a vyvinula dlouhý a neobvyklý prachový ohon, který od konce ledna ohromoval pozorovatele na jižní polokouli. Kometa McNaught byla před dvěma týdny zachycena mezi Mount Remarkable a Cecil Peak na tomto nádherném snímku pořízeném z Queenstownu na Jižním ostrově Nového Zélandu. Pravé části snímku nahoře dominuje jasná kometa, zatímco levé části dominuje centrální pás naší Mléčné dráhy. Pečlivá prohlídka snímku ukáže vlevo od komety meteor. Kometa McNaught odlétá od Slunce a slábne, ale měla by na jižní obloze zůstat viditelná triedrem do konce tohoto měsíce.

Štítky: Mléčná dráha, Nový Zéland, Comet mcnaught


45. vesmírný týden 2025

45. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 10. do 9. 11. 2025. Měsíc bude v úplňku. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Čeká nás poslední týden viditelnosti komety C/2025 A6 (Lemmon) a v neděli začne další okno viditelnosti slabší komety C/2025 R2 (SWAN) na tmavé večerní obloze. Z evropského kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guayáně má startovat raketa Ariane 6 s radarovou družicí Sentinel-1D. V rámci sdílené mise Bandwagon-4 byla vynesena také česká družice CevroSat-1. Na Floridě proběhl statický zážeh velké rakety New Glenn. Před dvaceti lety začala mise sondy Venus Express jež přinesla velmi zajímavé poznatky o atmosféře Venuše.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře z kopce nad obcí Neslovice - U zabitého

Další informace »