Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa McNaught nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: Minoru Yoneto

Kometa McNaught je asi nejfotogeničtější kometou naší doby. Po docela slušném podívané na severní polokouli v polovině ledna se kometa přesunula na jih a vyvinula dlouhý a neobvyklý prachový ohon, který od konce ledna ohromoval pozorovatele na jižní polokouli. Kometa McNaught byla před dvěma týdny zachycena mezi Mount Remarkable a Cecil Peak na tomto nádherném snímku pořízeném z Queenstownu na Jižním ostrově Nového Zélandu. Pravé části snímku nahoře dominuje jasná kometa, zatímco levé části dominuje centrální pás naší Mléčné dráhy. Pečlivá prohlídka snímku ukáže vlevo od komety meteor. Kometa McNaught odlétá od Slunce a slábne, ale měla by na jižní obloze zůstat viditelná triedrem do konce tohoto měsíce.

Štítky: Mléčná dráha, Nový Zéland, Comet mcnaught


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »