Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytky supernovy v Plachtách ve viditelném světle

Uznání: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator
Color Composite: Davide De Martin (Skyfactory)

Už je po výbuchu, ale následky trvají. Asi před jedenácti tisíci lety bychom mohli v souhvězdí Plachty (Vela) vidět výbuch, který vytvořil zvláštní světelný bod, který mohli krátce vidět tehdejší lidé žijící na počátku psané historie lidstva. Vnější vrstvy hvězdy narazily do mezihvězdného média a vytvořily rázovou vlnu, která je dodnes vidět. Zhruba sférická, rozpínající se rázová vlna je vidět v rentgenových paprscích. Snímek nahoře zachycuje hodně z vláken a gigantické rázové vlny ve viditelném světle na téměř 100 světelných letech při zdánlivém průměru dvacetinásobku průměru úplňku. Jak plyn z vybuchlé hvězdy odlétá pryč, tak se zpomaluje, reaguje s mezihvězdným médiem a vytváří světlo mnoha různých barev a energetických pásem. Ve středu zbytku supernovy v Plachtách zůstal pulsar, hvězda tak hustá, jako jaderná hmota, která se za jedinou sekundu otočí více jak deset krát.

Štítky: Zbytek supernovy, Vela, Visible light


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »