Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytky supernovy v Plachtách ve viditelném světle

Uznání: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator
Color Composite: Davide De Martin (Skyfactory)

Už je po výbuchu, ale následky trvají. Asi před jedenácti tisíci lety bychom mohli v souhvězdí Plachty (Vela) vidět výbuch, který vytvořil zvláštní světelný bod, který mohli krátce vidět tehdejší lidé žijící na počátku psané historie lidstva. Vnější vrstvy hvězdy narazily do mezihvězdného média a vytvořily rázovou vlnu, která je dodnes vidět. Zhruba sférická, rozpínající se rázová vlna je vidět v rentgenových paprscích. Snímek nahoře zachycuje hodně z vláken a gigantické rázové vlny ve viditelném světle na téměř 100 světelných letech při zdánlivém průměru dvacetinásobku průměru úplňku. Jak plyn z vybuchlé hvězdy odlétá pryč, tak se zpomaluje, reaguje s mezihvězdným médiem a vytváří světlo mnoha různých barev a energetických pásem. Ve středu zbytku supernovy v Plachtách zůstal pulsar, hvězda tak hustá, jako jaderná hmota, která se za jedinou sekundu otočí více jak deset krát.

Štítky: Zbytek supernovy, Vela, Visible light


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »