Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytky supernovy v Plachtách ve viditelném světle

Uznání: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator
Color Composite: Davide De Martin (Skyfactory)

Už je po výbuchu, ale následky trvají. Asi před jedenácti tisíci lety bychom mohli v souhvězdí Plachty (Vela) vidět výbuch, který vytvořil zvláštní světelný bod, který mohli krátce vidět tehdejší lidé žijící na počátku psané historie lidstva. Vnější vrstvy hvězdy narazily do mezihvězdného média a vytvořily rázovou vlnu, která je dodnes vidět. Zhruba sférická, rozpínající se rázová vlna je vidět v rentgenových paprscích. Snímek nahoře zachycuje hodně z vláken a gigantické rázové vlny ve viditelném světle na téměř 100 světelných letech při zdánlivém průměru dvacetinásobku průměru úplňku. Jak plyn z vybuchlé hvězdy odlétá pryč, tak se zpomaluje, reaguje s mezihvězdným médiem a vytváří světlo mnoha různých barev a energetických pásem. Ve středu zbytku supernovy v Plachtách zůstal pulsar, hvězda tak hustá, jako jaderná hmota, která se za jedinou sekundu otočí více jak deset krát.

Štítky: Zbytek supernovy, Vela, Visible light


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »