Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Horizont Merkuru z MESSENGERu

Uznání: MESSENGER Teams, JHU APL, NASA

Jaké by to bylo prolétat kolem Merkuru? Právě takové dobrodružství minulý týden zakusila kosmická sonda MESSENGER při svém prvním průletu kolem podivného, jakoby měsíčního, ke Slunci nejbližšího světa. Na snímku nahoře je okraj Merkuru, jak jej při přibližování ze vzdálenosti asi jednoho a půl průměru Země viděla sonda MESSENGER. Na horké a pusté planetě je vidět hodně kráterů a mnohé z nich se jeví mělčí, než jsou krátery podobné velikosti na Měsíci. Poměrně vysoká gravitace na Merkuru pomáhá srovnávat vysoké útvary jako jsou třeba stěny kráterů. Sonda MESSENGER dokázala pořídit více jak 1000 snímků Merkuru, které odvysílala zpátky na Zemi ke studiu planetárních geologů. Kosmická sonda MESSENGER má v plánu ještě dvakrát proletět kolem Merkuru, než v roce 2011 zapne svoje trysky a vstoupí na oběžnou dráhu.

Štítky: Merkur, Obzor, Messenger


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Mars

Další informace »