Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Horizont Merkuru z MESSENGERu

Uznání: MESSENGER Teams, JHU APL, NASA

Jaké by to bylo prolétat kolem Merkuru? Právě takové dobrodružství minulý týden zakusila kosmická sonda MESSENGER při svém prvním průletu kolem podivného, jakoby měsíčního, ke Slunci nejbližšího světa. Na snímku nahoře je okraj Merkuru, jak jej při přibližování ze vzdálenosti asi jednoho a půl průměru Země viděla sonda MESSENGER. Na horké a pusté planetě je vidět hodně kráterů a mnohé z nich se jeví mělčí, než jsou krátery podobné velikosti na Měsíci. Poměrně vysoká gravitace na Merkuru pomáhá srovnávat vysoké útvary jako jsou třeba stěny kráterů. Sonda MESSENGER dokázala pořídit více jak 1000 snímků Merkuru, které odvysílala zpátky na Zemi ke studiu planetárních geologů. Kosmická sonda MESSENGER má v plánu ještě dvakrát proletět kolem Merkuru, než v roce 2011 zapne svoje trysky a vstoupí na oběžnou dráhu.

Štítky: Merkur, Obzor, Messenger


47. vesmírný týden 2018

47. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 11. do 25. 11. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Saturn a Mars. Na ranní obloze je nepřehlédnutelným objektem Venuše. Ráno máme ještě možnost vidět amatérsky objevenou kometu C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa). Mezinárodní vesmírná stanice přivítá dvě nákladní kosmické lodě. Očekáváme třetí let téhož prvního stupně rakety Falcon 9. Ve Valašském Meziříčí proběhne tradiční kosmonautický seminář. Před 20 roky byl vynesen první modul stanice ISS, Zarja.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC1805

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2018 obdržel snímek „IC 1805“, jehož autorem je Jan Klečka   Kdysi, v dávném šerosvitu lidské či snad dokonce helénské heroické doby, vládla v daleké Etiopii, spolu se svým manželem králem Kéfeem, královna Kassiopeia. Údajně trochu chlubivá,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 38P/Stephan-Oterma

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa o efemeridové jasnosti 9.2 magnitudy se nacházela v souhvězdí Blíženců. Po obloze se pohybovala rychlostí 1.39 obloukové vteřiny za minutu ve vzdálenosti 0.837 au od Země a 1.591 au od Slunce.

Další informace »